Przygotowania do ślubu krok po kroku, czyli kalendarz ślubnych przygotowań

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 09.08.2022

Przygotowania do ślubu krok po kroku, czyli kalendarz ślubnych przygotowań
Czas przygotowań do ślubu polega na podejmowaniu wielu odpowiedzialnych decyzji. Jednak zazwyczaj wiąże się on również z ogromem emocji, towarzyszących nam każdego dnia. Zatem, aby nie pominąć żadnej istotnej kwestii, przedstawiamy Wam przykładowy kalendarz ślubnych przygotowań. Tworząc swój harmonogram wesela, będziesz mieć wszystko pod kontrolą. Przekonaj się, że planowanie wesela nie musi być takie trudne, jak się wydaje.

Planowanie wesela rok przed ślubem

Harmonogram wesela warto stworzyć już na rok przed ślubem. Wówczas należy bowiem załatwić najważniejsze formalności. Poniżej znajdziesz to, czym powinieneś się zająć.

 • Data ślubu - wybierzmy preferowaną datę ślubu - najlepiej wybrać kilka dogodnych terminów, aby w trakcie poszukiwań odpowiedniej sali być bardziej elastycznym i przygotowanym na różne terminy.
 • Liczba gości - określmy w przybliżeniu, jaka liczba gości na weselu nas interesuje. Na początku wystarczy ustalić mniej więcej, czy chcemy zorganizować duże, czy małe wesele. To ważne, ponieważ od liczby gości uzależniona jest reszta naszych przygotowań takich, jak na przykład wybór sali weselnej.
 • Budżet - to zagadnienie najlepiej omówić jeszcze przed wyborem sali weselnej, aby wiedzieć, ile chcemy wydać na wesele, a ile na rzeczy dodatkowe tj. orkiestrę/DJ’a, dekoracje sali ślubnej, stroje, alkohol, itd. Warto również zaplanowaną na wesele kwotę podzielić przez planowaną liczbę gości, aby wiedzieć, w jakim przedziale kwotowym szukać sali.
 • Sala weselna - jeśli znamy już termin, liczbę gości oraz budżet to czas najwyższy wybrać salę weselną. Jest on przeogromny. Wesele można zorganizować w restauracji, sali weselnej, dworku, a nawet w remizie strażackiej. Pewnie jest jeszcze wiele innych miejsc, ale najważniejsze jest to, aby znaleźć takie, które spełni nasze oczekiwania i będzie tym szczególnym miejscem, w którym będziemy przeżywać jedne z najpiękniejszych chwil w naszym życiu.
 • Miejsce ślubu - kolejnym punktem na liście powinno być zdecydowanie o charakterze naszego ślubu - czy ślub będzie konkordatowy, cywilny, czy kościelny. Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny ślub, warto zarezerwować sobie termin oraz godzinę w kościele, czy też w urzędzie stanu cywilnego. Możesz zorganizować także wesele w plenerze - jednak i w tym przypadku ważne jest wcześniejsze zarezerwowanie miejsca.
 • Muzyka - bez względu na to, czy marzymy o orkiestrze, czy o DJ'u, powinniśmy pomyśleć o tym na samym początku. 


Harmonogram wesela pół roku przed ślubem

Na 6 miesięcy przed weselem zaczyna się robić gorąca atmosfera. W emocjach nietrudno o czymś zapomnieć. Także i w tym przypadku niezbędny będzie harmonogram wesela, aby planowanie ślubu nie zakończyło się fiaskiem. O czym musisz pamiętać? Poniżej cała lista ważnych kwestii do ustalenia.

 • Motyw przewodni - przemyślcie w jakim stylu, kolorystyce, motywie przewodnim chcielibyście zorganizować ślub i wesele. Wszystkie decyzje związane z dekoracjami, strojami warto poprzedzić właśnie tą decyzją.
 • Wybór świadków - to dobry czas, żeby zapytać naszych potencjalnych świadków o to, czy chcieliby pełnić tę ważną funkcję podczas ślubu i wesela. Pamiętajmy o tym, że bycie świadkiem, to nie tylko wyróżnienie i przywilej, ale również obowiązek zaczynający się już na długo przed dniem ślubu. Właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym wyborem.
 • Suknia ślubna i garnitur - zazwyczaj zaczynamy od sukni ślubnej, ponieważ zwykle to Panny Młode mają znacznie więcej oczekiwań w stosunku do swojego wyglądu w tym, dla wielu najważniejszym dniu. Warto jednak zacząć rozglądać się również za strojem dla Pana Młodego. Pamiętajmy o tym, że garnitur też często wymaga poprawek, aby leżał perfekcyjnie.
 • Oprawa foto i wideo - to właśnie oni zadbają o uwiecznienie naszych ślubnych wspomnień. Warto więc poświęcić nieco dłuższą chwilę na przeglądaniu ofert w zakresie fotografii i filmu weselnego. Najlepsi fachowcy mają zawsze najmniej wolnych terminów, dlatego też pół roku przed ślubem, to już ostatni dzwonek na szukanie naszego wymarzonego fotografa i operatorów.
 • Potrzebne dokumenty - za 6 miesięcy staniemy przed ołtarzem, czas więc pomyśleć o naukach przedmałżeńskich, spotkaniach w poradni małżeńskiej, jak również zadbać o wszystkie niezbędne dokumenty, na przykład: akt urodzenia, czy dokument świadczący o sakramencie bierzmowania.
 • Zaproszenia ślubne - czas na rozesłanie naszych ślubnych zaproszeń. To ważne, aby zrobić to odpowiednio wcześnie. Dzięki temu nasi goście mają wystarczająco dużo czasu, aby zastanowić się, czy dadzą radę towarzyszyć nam podczas uroczystości. Środku transportu dla Państwa młodych i gości - zdecydujmy, o tym, jak chcielibyśmy dotrzeć na miejsce ślubu i wesela. Zastanówmy się, czy chcemy pojechać własnym samochodem, a może jakiś wynająć. Być może interesuje nas inny mniej standardowy środek transportu, jak dorożka albo skuter. Nie zapominajmy również o zapewnieniu transportu dla naszych gości, zwłaszcza jeśli miejsce naszego wesela znajduje się w sporej odległości od kościoła. Poinformowaniu pracodawców - Wstąpienie w związek małżeński wiąże się z podróżą poślubną, a co za tym idzie - urlopem w pracy. Nie zapomnijmy, więc powiadomić szefa o tak poważnych zmianach w naszym życiu, by mieć pewność, że dostaniemy na ten czas wolne w pracy.
 • Podróż poślubna - to zdecydowanie jeden z najprzyjemniejszych elementów związanych z organizacją wesela. Oczywiście możemy zająć się organizacją podróży poślubnej na ostatnią chwilę, ale musimy liczyć się z tym, że wtedy wybór może być znaczne bardziej ograniczony. Zatem, jeśli marzymy o wyjeździe w jakieś konkretne miejsce, dajmy sobie pół roku, na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.


Planowanie ślubu na trzy miesiące przed uroczystością

Czas przygotowań do ślubu mija błyskawicznie. Ani się obejrzysz, a do uroczystości pozostanie zaledwie 3 miesiące. Nie panikuj. Jeżeli masz harmonogram ślubny, to po prostu postępuj zgodnie z nim. Planowanie wesela na tym etapie obejmuje:

 • Wizażystkę i fryzjera - przecież każda Panna Młoda marzy o tym, aby w dniu ślubu wyglądać i czuć się wyjątkowo. Wizażysta i fryzjer, to osoby, którym tego dnia powierzamy kwestię swojego wyglądu. Właśnie dlatego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, wybierzmy się na fryzurę i makijaż ślubny próbny. A jeśli któraś z kwestii nie będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom, mamy jeszcze dość czasu, aby rozejrzeć się za innym fryzjerem, czy wizażystą.
 • Tort weselny - zamawiając tort weselny, pomyślmy również nad ciastem, które po przyjęciu weselnym rozdamy naszym gościom. 
 • Dodatki do stroju weselnego - skoro mamy już wybraną suknię ślubną i garnitur, pomyślmy o doborze odpowiednich dodatków. Warto zacząć od butów. Panna Młoda będzie jeszcze potrzebować między innymi welonu, lub wianka, bielizny, podwiązki, ozdób do włosów. Natomiast u Pana Młodego zatroszczmy się o elementy takie, jak poszetka, szelki, czy spinki do mankietów. 
 • Bukiet dla Panny Młodej - jest to o tyle niełatwe zadanie, że należy zwrócić uwagę na to, aby był on kompatybilny zarówno z suknią ślubną, jak i z resztą kwiatów znajdujących się na sali weselnej.
 • Obrączki - odwiedźmy jubilera i wybierzmy, jakie obrączki chcielibyśmy nosić. Wybieramy gotowe rozwiązania, a może decydujemy się na spersonalizowaną wersję obrączek? Bez względu na to, jaką decyzję podejmiemy, trzy miesiące to wystarczający okres, aby nasze obrączki odebrać gotowe na chwilę przed ślubem.
 • Menu weselne - czas najwyższy, aby wybrać posiłki, które pojawią się na weselnych stołach. Ilość posiłków, jak i menu często jest zależne od sali, na którą się decydujemy, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru miejsca naszego wesela.
 • Listę prezentów ślubnych - to rozwiązanie ułatwi naszym gościom niełatwe zadanie dotyczące kupna wyjątkowego prezentu. Nam natomiast zagwarantuje pełną satysfakcję z tego, co otrzymamy, a także pozwoli uniknąć gromadzenia niepotrzebnych rzeczy. 
 • Dekorację kościoła - nie wiedzieć czemu, narzeczeni często pomijają ten aspekt przygotowań ślubnych. Przecież każdemu zależy na tym, aby nie tylko kościół, w którym się pobieramy był piękny. Pomyślmy również o dekoracjach, które będą go wypełniać. Mogą to być kwiaty albo na przykład lampiony, czy świece. Zanim zaczniemy organizować coś na własną rękę, zorientujmy się, czy istnieje możliwość ingerencji w dekoracje kościoła. Warto zatroszczyć się o wygląd krzeseł, na których będziemy siedzieć podczas ceremonii, oraz dywan, jaki tego dnia będzie wyłożony na posadzkę.
 • Kurs pierwszego tańca - o tę kwestię zadbajmy na około dwa miesiące przed ślubem. Zastanówmy się, jakie są nasze oczekiwania w stosunku do pierwszego tańca i wybierzmy szkołę lub instruktorów, którzy będą nam najbardziej odpowiadać. 


Organizacja wesela krok po kroku na miesiąc przed wydarzeniem

Miesiąc, który pozostał do uroczystości to naprawdę niewiele, jeżeli chodzi o planowanie wesela. Stres sięga wówczas zenitu, dlatego warto pomyśleć o czymś przyjemnym i pozwolić sobie na odrobinę relaksu. To dobry czas na zabiegi relaksacyjne i masaże. Nie należy jednak zapominać o:

 • Wieczorze panieńskim i kawalerskim - rzecz jasna, to zadanie zostawiamy do organizacji naszym świadkom. Niemniej jednak, mamy, jak najbardziej prawo zdecydować, kiedy chcemy, aby odbył się nasz wieczór panieński/kawalerski. A miesiąc przed ślubem, to dobry czas na to, aby porozmawiać ze świadkami o naszych preferencjach dotyczących tej szalonej nocy.
 • Rozsadzeniu gości przy stołach - to zadanie wymaga od nas wiele cierpliwości i umiejętności pójścia na kompromis. Jeśli jednak zabierzemy się za to nie dzień, a miesiąc przed weselem, unikniemy związanego z tym, niepotrzebnego stresu.
 • Spowiedzi przedślubnej - pierwsza spowiedź przedślubna zazwyczaj idzie w parze z naukami przedmałżeńskimi. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ten ważny dla sakramentu małżeństwa aspekt, nie wypadnie nam z głowy.
 • Przebiegu mszy świętej - w tym celu skonsultujmy się z proboszczem parafii i księdzem, który ma udzielić nam sakramentu małżeństwa. Dobrze jest również zorganizować spotkanie z organistą, jeśli chcemy mieć wpływ na oprawę muzyczną naszego ślubu.


Planowanie ślubu na dwa tygodnie przed nim

Ostatnie 14 dni to moment, w którym organizujmy ostatnie przymiarki sukni ślubnej i garnituru, a także spróbujmy rozchodzić nasze buty ślubne. Można także zacząć bardziej intensywnie ćwiczyć swoją choreografię na pierwszy taniec.

Tydzień przed ślubem - planowanie wesela

Skupmy się na odbiorze obrączek, ostatnich zabiegach pielęgnacyjnych, a na dzień, dwa przed ślubem udajmy się do drugiej spowiedzi przedślubnej. Postarajmy się także wypocząć, aby na ślubie prezentować się doskonale.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Przysięga małżeńska - najważniejsze słowa wypowiadane w naszym życiu

Przysięga małżeńska - najważniejsze słowa wypowiadane w naszym życiu

Przysięga małżeństwa to jedne z najważniejszych słów wypo...

Przeczytaj całość
Dekoracja sali weselnej - jaki temat przewodni wesela wybrać?

Dekoracja sali weselnej - jaki temat przewodni wesela wybrać?

Zastanawiasz się, jak powinna wygląda dekoracja sali wese...

Przeczytaj całość