Zaproszenia na ślub - jak je pisać, a jak taktownie odmówić? Wzory.

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 10.08.2022

Zaproszenia na ślub - jak je pisać, a jak taktownie odmówić? Wzory.
Zaproszenia ślubne to jeden z najistotniejszych elementów związanych z przygotowaniami przedślubnymi. W końcu to zwykle dzięki nim nasi goście dowiadują się o tym szczególnym dniu. Takie zaproszenie na ślub, nie tylko powinno być wypełnione poprawnie, ale również nawiązywać swoim wyglądem, a czasem i treścią do charakteru naszego wesela. I o ile każdy z nas ma zazwyczaj swoją wizję na to, jak takie zaproszenie na wesele będzie wyglądać, rzadko zastanawiamy się nad tym, jaką treść powinno w sobie zawierać. A przecież ostatecznie to właśnie treść jest najważniejsza! Sprawdź przykłady, które pomogą Ci stworzyć oryginalne zaproszenie na ślub.

Jak wypisać zaproszenie na ślub?

Na samym początku skupmy się na tym, jak zredagować zaproszenie. Inaczej mówiąc, co zawiera zaproszenie na wesele napisane poprawnie pod względem treści, a także, jak poprawnie je zaadresować, zgodnie z zasadami etyki korespondencji. 

Co powinno zawierać zaproszenie ślubne?

Istnieje wzór oficjalnego zaproszenia na ślub, pewien schemat, dzięki któremu nie pominiemy żadnej z istotnych dla zaproszenia kwestii. Z całą pewnością na zaproszeniu nie może zabraknąć naszych imion i nazwisk. Należy także pamiętać o wypisaniu godności osoby lub osób przez nas zapraszanych. Prawidłowo napisane zaproszenie, powinno zawierać również:

  • datę i godzinę rozpoczęcia uroczystości,
  • miejsce ślubu i przyjęcia weselnego (jeśli takie organizujemy),
  • prośbę o potwierdzenie przybycia (R.S.V.P. franc. répondez s'il vous plaît) wraz z datą i numerem telefonu lub e-mailem.

Dodatkowo możemy umieścić:

  • wzmiankę o prezentach zamiast kwiatów, jeśli nasze preferencje są ściśle określone (np.: chcemy zebrać artykuły szkolne dla dzieci z domu dziecka lub karmę dla zwierząt ze schroniska),
  • mapka dojazdu na miejsce uroczystości,
  • ulubiony cytat lub zabawny wierszyk,
  • pozostałe informacje dodatkowe, wynikające z charakteru naszego wesela (np.: informacja o weselu plenerowym)


Adresowanie zaproszeń ślubnych

Bardzo ważne jest to, aby nasze zaproszenia prawidłowo zaadresować. Przykładowo, tekst zaproszenia dla rodziców na ślub będzie różnił się od tekstu zaproszenia na ślub dla kolegów z pracy. Adresując zaproszenie nie zapominajmy o odmianie imienia i nazwiska osób zaproszonych, a w przypadku małżeństw odmianie nazwiska w liczbie mnogiej. Dobrze wygląda także zaproszenie adresowane odręcznie. Aby mieć pewność, że nie popełnimy błędu, warto zasugerować się poniższą tabelką:

TYP GOŚCIA TREŚĆ NA KOPERCIE TREŚĆ ZAPROSZENIA  (Zapraszają...)
Niezamężna kobieta Sz. P. Anna Kowalska Sz. P. Annę Kowalską
Nieżonaty mężczyzna Sz. P. Jan Nowak Sz. P. Jana Nowaka
Małżeństwo Sz. P. Anna i Jan Nowak Sz. P. Annę i Jana Nowaków
Para niezamężna Sz. P. Anna Kowalska i Jan Nowak Sz. P. Annę Kowalską i Jana Nowaka
Dzieci poniżej lat 18 Nie wpisujemy, a umieszczamy tylko nazwiska rodziców Sz. P. Annę i Jana Nowaków z (imiona dzieci w kolejności od najstarszego) lub Sz. P. Annę i Jana Nowaków wraz z dziećmi
Dzieci powyżej lat 18 (osobne zaproszenie!) Sz. P. Jakub Nowak Sz. P. Jakuba Nowaka

Pojawia się również pytanie: jak adresować zaproszenie z osobą towarzyszącą? To sformułowanie, którego używamy, kiedy nie wiemy z kim nasz gość weselny pojawi się na uroczystości, lub zwyczajnie nie znamy osobiście jego partnerki/partnera. Jeśli jednak poznaliśmy już tę osobę, ale nie pamiętamy jej danych osobowych, powinniśmy zadbać o to, by zdobyć informacje potrzebne nam do zaadresowania zaproszenia.


Typy zaproszeń ślubnych

Zaproszenia ślubne mogą różnić się od siebie zależnie od tego, jaki charakter ma mieć przyjęcie. W związku z tym będzie różnił się także tekst zaproszenia na ślub. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Zaproszenie na ślub kościelny

Jeśli chcemy, aby tego dnia podczas zawarcia sakramentu małżeństwa towarzyszyło nam więcej osób niż później podczas wesela, możemy wypisać zaproszenia na ślub kościelny. To dość popularne rozwiązanie w przypadku par, które z uwagi na ograniczony budżet lub osobiste preferencje decydują się na skromne wesele w małym gronie. Mimo to, w tym jednym, najważniejszym momencie uroczystości chcą mieć przy sobie, jak najwięcej przyjaciół i znajomych. 

Zaproszenie na ślub cywilny

Decydując się na ślub w Urzędzie Stanu cywilnego, jak sama nazwa wskazuje, będziemy korzystać z zaproszenia na ślub cywilny. Bez obaw, treść zaproszenia na ślub cywilny nie różni się prawie wcale od zaproszenia na uroczystość zaślubin w kościele. Cały szkopuł w tym, aby tekst zawiadomienia o ślubie cywilnym zawierał informacje o wybranym przez nas Urzędzie Stanu Cywilnego (lub innym miejscu zatwierdzonym przez Urzędnika). Reszta informacji jest analogiczna do ogólnych zasad pisania zaproszeń.

Zaproszenie na obiad weselny

Zdarza się, że narzeczeni rezygnują z organizacji hucznego wesela z tańcami do białego rana, na rzecz obiadu lub przyjęcia w trybie siedzącym. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które na hasło pierwszy taniec dostają drgawek. Powody mogą być jednak różne. Czasami państwo młodzi są mocno ograniczeni przez budżet, innym razem taki wybór motywowany jest czymś o wiele smutniejszym, jak na przykład żałoba w rodzinie lub najzwyczajniej w świecie nie mają imprezowej natury i po prostu wolą spokojny, wystawny obiad od tanecznego szaleństwa. W takim przypadku warto wspomnieć na zaproszeniu o charakterze weselnego przyjęcia. Dzięki temu pozwolimy gościom odpowiednio się do niego przygotować i nastawimy ich na klimat, jaki będzie tam panował.


Ciekawe teksty zaproszeń ślubnych

Zwykle w większości przypadków stawia się na zaproszenia ślubne -eleganckie, klasyczne i mało wyróżniające się wśród innych. Nie chcesz, aby takie były Twoje zaproszenia ślubne? Poniższe wzory zaproszenia z pewnością Cię zaskoczą. Pamiętaj, że stawiając na oryginalne zaproszenia ślubne z pewnością zapadniesz w pamięci swoich gości na dłużej.

Wierszyki w zaproszeniach ślubnych

To jedna z najpopularniejszych form kreatywnych zaproszenia ślubnego. Polega na wykorzystaniu mniej lub bardziej znanych fragmentów wierszy, w które wplecione zostają szczegółowe informacje na temat organizowanej uroczystości. W internecie znajdziemy mnóstwo wierszy, które możemy wykorzystać właśnie w tym celu.  Przykładowy wiersz, wykorzystywany w zaproszeniach ślubnych: “Zakochani i świadomi, że ich miłość to nie wiatr, mają zaszczyt zawiadomić, że chcą razem iść przez świat. Uśmiechnięci, wpółobjęci, spróbujemy szukać zgody, choć różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody.” - Wisława Szymborska -  A jeśli jesteśmy bardziej kreatywni i czujemy, że drzemią w nas poetyckie instynkty, możemy spróbować napisać coś sami. Goście z pewnością docenią nasze starania.

Oryginalny tekst zaproszenia ślubnego

Nie wszystkie zaproszenia ślubne muszą wyglądać i brzmieć tak samo. Jeśli szukamy czegoś mniej oklepanego, oto kilka inspiracji, aby nasze zaproszenie było jeszcze bardziej wyjątkowe:

Teatr Świadomie Utraconej Wolności

zaprasza

Sz. P. …………………………………………………………

(wraz z osobą towarzyszącą)

na przedstawienie pod tytułem: „I żyli długo i szczęśliwie”

(adaptacja sztuki przez życie napisanej w 3 aktach).

PREMIERA: 15 czerwca 2019 roku

OBSADA

w rolach głównych:

Panna Młoda: Anna Kowalska

Pan Młody: Jan Nowak

W pozostałych rolach udział biorą: Ksiądz, Świadkowie, Rodzice, Goście i Gapie.

AKT I. „Dla Duszy”

Zaślubiny: godzina 14:00 w Kościele pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie.

AKT II. „Dla Ciała”

Przyjęcie weselne: Sala weselna „ROYAL” przy ul. Miodowej 5 w Warszawie.

AKT III. „Noc Poślubna”

Bez udziału widowni.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 15 maja 2019 r.

Anna 000 000 000 Jan 000 000 000

Gdy na kartce kalendarza ukaże się data

15 VI A.D. 2019,

a wskazówki zegara ku godzinie 14:00

chylić się będą, na ten czas

Anna Kowalska i Jan Nowak

miłość małżeńską ślubować sobie będą

w Kościele pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie.

Na którą to uroczystość mają zaszczyt zaprosić

Sz. P. …………………………………………………………

(wraz z osobą towarzyszącą)

Rodzice i Narzeczeni.

Po uroczystości zaślubin miło nam będzie

gościć Sz. P. na przyjęciu weselnym,

które odbędzie się w Sali weselnej „ROYAL”

przy ul. Miodowej 5 w Warszawie.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 15 maja 2019 r.

Anna 000 000 000 Jan 000 000 000


Odmówienie zaproszenia na wesele - jak to zrobić w dobrym stylu?

Pierwszą podstawową zasadą taktownego odmawiania jest dotrzymanie terminu ustalonego przez parę młodą (tzw. R.S.V.P.). Taki termin znajdziemy na ślubnym zaproszeniu. Odpowiednio wczesne poinformowanie państwa młodych jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu mogą zaprosić na uroczystość gości z listy rezerwowej.  Rezygnując z udziału w uroczystości, dobrze jest przekazać to narzeczonym osobiście. To szczególnie ważne, gdy dobrze znamy się z młodą parą, jeśli to nasi przyjaciele lub rodzina. Takie podejście świadczy o szacunku, jakim darzymy osoby zapraszające nas na swoje zaślubiny.

Zresztą, o wiele przyjemniej będzie odmówić udziału w uroczystości przy dobrej kawie i ciastku, zamiast wysyłać niedbałego SMSa.  A kiedy już zdecydujemy, że nie mamy ochoty, lub nie damy rady pojawić się na weselu, istnieją dwa wyjścia, które pomogą nam taktownie rozwiązać tę sytuację. Jednym z nich jest po prostu podanie prawdziwego powodu naszej nieobecności na uroczystości. Jeśli jesteśmy w bliskim kontakcie z parą młodą i nasze relacje są dobre, to rozwiązanie wydaje się najbardziej odpowiednie. 

Zdecydowanie unikajmy podawania nieprawdziwych powodów naszej nieobecności. Jeśli nie chcemy wdawać się w szczegóły, wystarczy w kulturalny sposób powiedzieć, że niestety nie damy rady pojawić się na uroczystości. Czasami powód nieobecności jest zbyt osobisty, lub nasz kontakt z parą młodą jest ograniczony. Naturalnie, nie mamy obowiązku się tłumaczyć. Jednak, żeby okazać młodym szacunek, nie czekajmy, aż to oni zadzwonią do nas z przypomnieniem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Ślub cywilny krok po kroku

Ślub cywilny krok po kroku

Planujesz ślub cywilny ze swoją drugą połówką? 💒 Zobacz, ...

Przeczytaj całość
Wesele w plenerze - jak je zorganizować?

Wesele w plenerze - jak je zorganizować?

Marzy Ci się wesele w plenerze? 💖 Śluby w plenerze są wym...

Przeczytaj całość