Ślub cywilny krok po kroku

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 05.04.2020

Ślub cywilny krok po kroku

Potrzebne dokumenty do ślubu cywilnego

Chęć zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie trzeba wcześniej zgłosić osobiście. Należy przy tym pamiętać o:

  • okazaniu dowodu tożsamości
  • opłacie skarbowej w wysokości 84 zł;
  • odpisie skróconym aktu urodzenia;
  • pisemnym zapewnieniu o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.
  • zezwoleniu sądu na zawarcie małżeństwa - jeśli jest konieczne

Jeśli natomiast chcemy wejść w małżeństwo z cudzoziemcem, będziemy dodatkowo potrzebować:

  • dokumentu, który potwierdzi, że nasz narzeczony może według prawa, które obowiązuje w kraju jego pochodzenia, zawrzeć związek małżeński, (dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem ta osoba może wziąć ślub).
  • odpisu aktu urodzenia - w przypadku, gdy informacje zawarte w wyżej wymienionym dokumencie nie są wystarczające dla USC

Decydując się na ślub z obcokrajowcem w Polsce, należy pamiętać o konieczności przetłumaczenia dokumentów na język polski. Można to zrobić za pośrednictwem tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Jeżeli jedna ze stron nie zna języka polskiego, ale obydwie strony posługują się biegle językiem angielskim, możliwy jest ślub cywilny po angielsku. Podczas takiej ceremonii wypowiadana jest przez małżonków przysięga po angielsku.

Ceremonia ślubu cywilnego:

Przebieg ceremonii 

Ceremonia trwa dosłownie 20-30 minut. Osoby chcące zawrzeć związek małżeński muszą stawić się w Urzędzie wraz ze świadkami na kilkanaście minut przed rozpoczęciem ceremonii ślubu. Podczas samego aktu zawarcia małżeństwa urzędnik wygłasza specjalną mowę, po której następuje przysięga małżeńska. Chociaż słowa przysięgi wymawiane w Urzędzie Stanu Cywilnego różnią się od tych wypowiadanych w kościele, regułka ślubu cywilnego również nie wymaga od nas zapamiętania formuły. Małżonkowie powtarzają ją za urzędnikiem.

Koszty związane ze ślubem cywilnym

Organizacja ślubu cywilnego generuje typowo urzędowe koszty. Cena ślubu cywilnego wynosi 80zł. Dodatkowe koszty może generować muzyka na ślub cywilny. To koszt około 100zł, ale nie jest to obowiązkowy element ceremonii.

Obowiązki świadka na ślubie cywilnym

Świadek na ślub cywilny, podobnie jak na ślub kościelny, musi złożyć swój podpis na protokole ślubnym. Może do tego dojść jedynie jeśli świadek jest pełnoletni. Do wypełnienia swojego obowiązku świadek musi posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. W przypadku świadków z zagranicy, którzy nie mówią po polsku, istnieje obowiązek sprowadzenia na ceremonię do Urzędu Stanu Cywilnego, tłumacza biegłego. Koszt usługi pokrywa para młoda. W przypadku ślubu konkordatowego nie ma takiego obowiązku.

Gdzie zorganizować ślub cywilny poza USC?

Rok 2015 stał się rokiem przełomowym w kwestii organizacji ślubu cywilnego. To właśnie wtedy zdecydowano, że będzie można go zawrzeć także w innym miejscu niż tylko Urząd Stanu Cywilnego. Jednak wybrane przez nas miejsce musi zostać zaakceptowane przez pracownika USC. Jakie są zatem pozostałe możliwości?

Ślub cywilny w plenerze

Wiele par marzy o ślubie niczym z Hollywoodzkiego filmu. Wśród najczęściej wymienianych znajdziemy ślub w ogrodzie i ślub na plaży. Organizując ślub i wesele w plenerze, należy zatroszczyć się między innymi o: toalety, miejsce, w którym będziemy mogli schronić się przed deszczem i wysoką temperaturą, odpowiednie nagłośnienie, a także coś przeciw owadom.

Ślub na zamku

To alternatywa dla par, marzących o prawdziwie królewskim i klimatycznym ślubie.  Obecnie coraz więcej zabytkowych miejsc, udostępnia możliwość sformalizowania tam związku małżeńskiego. Powstaje także wiele budynków stylizowanych na stare zamki, przeznaczonych do organizacji właśnie tego typu wydarzeń.

Ślub poza Polską

Kolejnym z nietypowych marzeń Państwa młodych jest ślub za granicą, Często wynika to z zamiłowania do podróży lub jest ściśle związane z jakimś ważnym wydarzeniem w życiu. Na przykład, jeśli narzeczeni zaręczyli się w Wenecji, mogą wymarzyć sobie również ślub w tym pięknym miejscu. Albo jeśli obydwoje uwielbiają Grecję, mogą chcieć zorganizować prawdziwe greckie wesele.Często także narzeczeni decydują się na skromny ślub cywilny, z udziałem wyłącznie Młodej Pary, świadków i najbliższej rodziny. Dobór tak niewielu gości pozwala na zorganizowanie uroczystości w naprawdę wyjątkowym miejscu, jak na przykład Bali albo Kuba.

Nietypowy ślub cywilny

Czasami Państwo Młodzi mają upatrzone nietypowe miejsce na sformalizowanie swojego związku. Powody mogą być różne. Być może jedno z narzeczonych jest ściśle związane z wybranym miejscem. Na przykład, jeśli Pan Młody na co dzień jest pilotem, mógłby zdecydować się na ślub w chmurach, na pokładzie samolotu. Najczęściej jednak nietypowy ślub jest po prostu spełnieniem jednego z marzeń Państwa młodych. Jedni zechcą pobrać się pod wodą (na przykład w łodzi podwodnej), a marzeniem innych będzie ślub na stadionie ulubionej drużyny sportowej. Należy jednak pamiętać o tym, że takie marzenia niosą za sobą koszty znacznie większe od tradycyjnych rozwiązań.

Co na siebie założyć?

Wybór sukienki do ślubu cywilnego zdaje się być dużo łatwiejszy od tradycyjnej sukni ślubnej. Ślub cywilny pozwala Pannom Młodym na porzucenie wszelkich standardów i ograniczeń związanych z ceremonią w kościele. Powinien być on zatem dużo łatwiejszy. 

Tradycyjna, biała suknia ślubna

Większość kobiet marzy o tym, żeby w dniu ślubu założyć na siebie białą suknię do ziemi. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby Panna Młoda założyła w ten dzień tradycyjną suknię. W końcu to jedyny taki dzień w naszym życiu. Często panie decydują się również na białe suknie przed kolano. To równie elegancka, ale mniej oficjalna opcja.

Sukienka w stonowanych kolorach

Jeśli nie chcemy tego dnia zakładać na siebie białej sukni, dobrym rozwiązaniem dla ślubu cywilnego będzie również sukienka w stonowanych kolorach. Odcienie beżu, pudrowego różu, mięty, czy błękitu powinny doskonale sprawdzić się na tę okazję. 

Ekstrawagancka sukienka

Nieco odważniejsze Panny Młode zapewne będą rozglądać się za czymś zjawiskowym i ekstrawaganckim. Jest to, jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ chcemy w dniu ślubu wyglądać wyjątkowo. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ekstrawagancją. Zwłaszcza jeśli nasz ślub odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego, pamiętajmy aby zachować szacunek do miejsca, w którym się znajdujemy.

Elegancki kostium

Dla tych Pań Młodych, które niekomfortowo czują się w sukienkach, doskonałą alternatywą może okazać się kostium albo kombinezon. Takie rozwiązanie zapewnia jednocześnie elegancję, a także komfort noszenia. A to przecież w dniu ślubu jedna z najfajniejszych rzeczy. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Nauki przedmałżeńskie - wskazówka na przyszłość, czy strata czasu?

Nauki przedmałżeńskie - wskazówka na przyszłość, czy strata czasu?

Nauki przedmałżeńskie - wskazówka na przyszłość, czy stra...

Przeczytaj całość
Zaproszenia na ślub - jak je pisać, a jak taktownie odmówić? Wzory.

Zaproszenia na ślub - jak je pisać, a jak taktownie odmówić? Wzory.

Zaproszenia na ślub - jak je pisać, a jak taktownie odmów...

Przeczytaj całość