Nauki przedmałżeńskie - wskazówka na przyszłość, czy strata czasu?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 05.04.2020

Nauki przedmałżeńskie - wskazówka na przyszłość, czy strata czasu?
Nauki przedmałżeńskie to jeden z najważniejszych punktów w przygotowaniach do ślubu kościelnego i ślubu konkordatowego. Narzeczeni odpowiednio wcześnie muszą zapisać się na kurs. Jaka jest cena nauk przedmałżeńskich i czy można zrobić je online?

Na czym polegają nauki przedmałżeńskie?

Kurs przedmałżeński podzielony jest na trzy główne części:

  1. Ogólne prawdy wiary - zagadnienia z zakresu wiary i liturgii sakramentu małżeństwa.
  2. Sprawy małżeństwa i rodziny - zagadnienia z psychologii, często w formie warsztatowej. Pary mogą nauczyć się łagodzenia konfliktów, a także rozmawiania o swoich problemach i oczekiwaniach wobec przyszłego współmałżonka.
  3. Porady rodzinne - Dużą uwagę przywiązuje się do kwestii powołania rodziny, seksualności w małżeństwie i naturalnego planowania rodziny. Zazwyczaj kurs przedmałżeński zawiera w sobie wizytę w poradni życia rodzinnego.

Część teoretyczna odbywa się w kościele lub na terenie parafii. Prowadzi je ksiądz lub osoby świeckie. Podczas nauk, narzeczeni mogą przystąpić do sakramentu pokuty, co jest nieodłącznym elementem, warunkującym możliwość zawarcia sakramentu małżeństwa.

Ile trwa kurs przedmałżeński?

Możliwości są dwie. Narzeczeni mogą zdecydować się na kurs standardowy. Taki kurs to jedna lub dwie godziny tygodniowo, przez 10 tygodni. Istnieje także możliwość odbycia weekendowych nauk przedmałżeńskich. To dużo częściej wybierana przez narzeczonych forma kursu. Jest on jednak znacznie intensywniejszy, ponieważ w ciągu dwóch dni, Państwo Młodzi przyswajają wiedzę, na którą w standardowym trybie, poświęca się trzy miesiące spotkań. 

Kiedy najlepiej zapisać się na nauki przedślubne i ile kosztują?

Jeśli odbywamy standardowy kurs przedmałżeński, jest on zazwyczaj zupełnie darmowy, pamiętajmy jednak, że dobrze jest się na niego wcześniej zapisać. Natomiast, kiedy decydujemy się na nauki przedślubne w trybie przyspieszonym, taki kurs może kosztować nas około 200zł. Najlepiej zapisać się na około cztery miesiące przed ślubem. Kursy weekendowe są znacznie bardziej oblegane niż te standardowe, dlatego dobrze zapisać się na nie stosunkowo wcześnie, aby mieć pewność, że zdążymy odbyć nauki przed terminem naszego ślubu.

Formalności związane z zakończeniem kursu

Po zakończeniu kursu stosowne dokumenty należy przedłożyć w parafii, gdzie będzie miała miejsce uroczystość ślubna. Jeśli panna młoda lub pan młody nie przyjął wcześniej sakramentu bierzmowania, może się do niego przygotować również podczas kursu. Wtedy osoba powinna podejść do księdza i poprosić o przygotowanie do przyjęcia dodatkowego sakramentu. Ksiądz w takiej sytuacji nie powinien odmówić i zapewne w indywidualnych rozmowach przygotuje przyszłego małżonka do sakramentu bierzmowania.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Hymn o miłości, jako definicja miłości doskonałej. Jakie czytania na ślub wybrać?
Ślub cywilny krok po kroku