Na czym polegają nauki przedmałżeńskie?
Kurs przedmałżeński podzielony jest na trzy główne części:
- Ogólne prawdy wiary - zagadnienia z zakresu wiary i liturgii sakramentu małżeństwa.
- Sprawy małżeństwa i rodziny - zagadnienia z psychologii, często w formie warsztatowej. Pary mogą nauczyć się łagodzenia konfliktów, a także rozmawiania o swoich problemach i oczekiwaniach wobec przyszłego współmałżonka.
- Porady rodzinne - Dużą uwagę przywiązuje się do kwestii powołania rodziny, seksualności w małżeństwie i naturalnego planowania rodziny. Zazwyczaj kurs przedmałżeński zawiera w sobie wizytę w poradni życia rodzinnego.
Część teoretyczna odbywa się w kościele lub na terenie parafii. Prowadzi je ksiądz lub osoby świeckie. Podczas nauk, narzeczeni mogą przystąpić do sakramentu pokuty, co jest nieodłącznym elementem, warunkującym możliwość zawarcia sakramentu małżeństwa. Warto uwzględnić to podczas przygotowań do ślubu.
Ile trwa kurs przedmałżeński?
Możliwości są dwie. Narzeczeni mogą zdecydować się na kurs standardowy. Taki kurs to jedna lub dwie godziny tygodniowo, przez 10 tygodni. Istnieje także możliwość odbycia weekendowych nauk przedmałżeńskich. To dużo częściej wybierana przez narzeczonych forma kursu. Jest on jednak znacznie intensywniejszy, ponieważ w ciągu dwóch dni, Państwo Młodzi przyswajają wiedzę, na którą w standardowym trybie, poświęca się trzy miesiące spotkań.
Kiedy najlepiej zapisać się na nauki przedślubne i ile kosztują?
Jeśli odbywamy standardowy kurs przedmałżeński, jest on zazwyczaj zupełnie darmowy, pamiętajmy jednak, że dobrze jest się na niego wcześniej zapisać. Natomiast, kiedy decydujemy się na nauki przedślubne w trybie przyspieszonym, taki kurs może kosztować nas około 200 zł. Najlepiej zapisać się na około cztery miesiące przed ślubem. Kursy weekendowe są znacznie bardziej oblegane niż te standardowe, dlatego dobrze zapisać się na nie stosunkowo wcześnie, aby mieć pewność, że zdążymy odbyć nauki przed terminem naszego ślubu.
Formalności związane z zakończeniem kursu
Po zakończeniu kursu stosowne dokumenty należy przedłożyć w parafii, gdzie będzie miała miejsce uroczystość ślubna. Jeśli panna młoda lub pan młody nie przyjął wcześniej sakramentu bierzmowania, może się do niego przygotować również podczas kursu. Wtedy osoba powinna podejść do księdza i poprosić o przygotowanie do przyjęcia dodatkowego sakramentu. Ksiądz w takiej sytuacji nie powinien odmówić i zapewne w indywidualnych rozmowach przygotuje przyszłego małżonka do sakramentu bierzmowania.
Zdarza się także, że nawet osoby, które biorą ślub cywilny uczestniczą w naukach przedmałżeńskich. Dlaczego? Żeby bardziej poznać siebie. W tym przypadku są popularne kursy przedmałżeńskie prowadzone przez osoby świeckie.
Nauki przedmałżeńskie weekendowe i wyjazdowe
Katechezy przedmałżeńskie odbywają się w różnych formach. Część z nich dostępna jest we wspomnianej już formie weekendowej, jeszcze inne odbywają się na wyjazdach. Bardzo często są one połączone z rekolekcjami, które mają przygotować młodych ludzi do wspólnego życia.
Taki wyjazdowy kurs przedmałżeński jest bardzo często wybieraną opcją, jednak kosztuje nieco więcej niż standardowe rozwiązania. Zależnie od tego, kto prowadzi zajęcia i gdzie się odbywają może to być koszt od 400 do 800 złotych.
Dominikanie - nauki przedmałżeńskie chętnie wybierane przez młodych
Szczególnie dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się oferta kursów przedmałżeńskich odbywających się w klasztorze Dominikanów. Są one duchowym przygotowaniem do małżeństwa i wnoszą w życie młodych ludzi wiele cennych wartości. Odbywają się zarówno w formie standardowej, jak i weekendowej. Każdy więc może takie katechezy przedmałżeńskie dopasować do innych zobowiązań. Informacje na temat tego, jak i kiedy Dominikanie prowadzą nauki przedmałżeńskie można znaleźć na oficjalnej stronie klasztoru.