Jak powinien wyglądać strój do pierwszego tańca? Idealna suknia ślubna na pierwszy taniec

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 12.08.2020

Jak powinien wyglądać strój do pierwszego tańca? Idealna suknia ślubna na pierwszy taniec
Jesteście w trakcie przygotowań do Waszego wyjątkowego dnia? Strój na ślub to jedna z najważniejszych kwestii, zwłaszcza dla większości Panien Młodych. Jednak podczas wyboru swojego wymarzonego modelu, rzadko myśli się o tym, jak wymarzona suknia czy idealnie skrojony garnitur sprawdzi się podczas tańca. Tymczasem to niezwykle ważna kwestia, ponieważ to właśnie na parkiecie zwykle Państwo Młodzi spędzają największą ilość czasu podczas wesela. Sprawdźcie, na co zwracać uwagę, aby Wasz strój był nie tylko efektowny, ale przede wszystkim wygodny.Skorzystaj z porad doświadczonego trenera:

Suknia ślubna na pierwszy taniec - fasony, które mogą sprawiać problem


Odpowiedni dobór sukni ślubnej jest bardzo ważny w kwestii pierwszego tańca. Oczywiście, instruktor nie jest w stanie zmienić Twojego stroju, dlatego to Ty sama powinnaś zadbać o to, aby Twoja suknia ślubna na pierwszy taniec była nie tylko piękna, ale przede wszystkim wygodna. Niektóre fasony sukien, chociaż wyglądają bardzo efektownie, mogą okazać się wyjątkowo niepraktyczne.


Jednym z nich jest na przykład suknia ślubna bez ramiączek. Panie Młode często sięgają po suknię z gorsetem, jednak większość z nich przekonuje się podczas wesela, że być może nie był to najlepszy pomysł. Suknia ślubna z gorsetem, jeśli nie jest idealnie dopasowana do Twojej sylwetki, będzie stanowić problem zwłaszcza podczas tańca dynamicznego lub takiego z dużą ilością podnoszeń i skomplikowanych figur. Duża ilość ciężkiego materiału sprawi, że gorset może zsuwać się z tułowia pod wpływem podskoków.


Zabudowana suknia ślubna lub taka z nietypowymi rękawami również może okazać się niewygodna. Niektóre fasony tego typu mogą mocno ograniczają ruchy podczas tańca, co uniemożliwia wykonanie bardziej rozbudowanej choreografii. Wybierając suknię ślubną o nietypowym fasonie, warto więc podczas przymiarek spróbować zatańczyć podstawowe elementy układu lub chociażby sprawdzić, jak wybrana suknia ślubna zachowuje się przy obrotach lub podnoszeniu rąk.


Najbardziej ograniczający podczas pierwszego tańca fason sukni ślubnej to tzw. syrenka lub trąbka. Tego typu suknie są wyjątkowo wąskie w kolanach, co sprawia, że wykonanie większości kroków i figur jest zwyczajnie niemożliwa lub bardzo trudna. Suknia ślubna syrenka to bardzo wymagający krój, z tego względu wybierając ją na wesele, warto zastanowić się nad osobną suknią na pierwszy taniec, dzięki której odzyskacie pełną swobodę ruchów na te kilka minut.

Męski strój na pierwszy taniec - co ubrać?

Marynarka ślubna na pierwszy taniec - tak, czy nie?

Bardzo często zdarza się, że Pan młody decyduje się na garnitur na miarę na ślub. Tego typu strój jest idealnie dopasowany do ciała i bardzo dobrze leży, jednak może on przeszkadzać podczas pierwszego tańca weselnego. Przylegająca marynarka może zwyczajnie krępować ruchy, co będzie bardzo problematyczne przy wykonywaniu poszczególnych figur tanecznych. Taka sytuacja nie tylko jest niewygodna, ale również sprawia, że cały pierwszy taniec na weselu wygląda znacznie mniej efektownie.


Dlatego bardzo ważne jest to, aby zanim Pan młody zdecyduje się zatańczyć pierwszy taniec w marynarce, wypróbował wcześniej choreografię w swoim garniturze. Jeśli marynarka będzie niewygodna, odpowiednio wcześnie będzie on mógł podjąć decyzję o rezygnacji z tej części garnituru. Pan młody może, jak najbardziej, zatańczyć pierwszy taniec w samej koszuli. Dobrą alternatywą jest również kamizelka od garnituru. Ten element męskiego stroju  nie tylko dobrze wygląda, ale również posiada krój, który pozwala na swobodne poruszanie się.


A może frak na pierwszy taniec?

Panowie, którzy zdecydują się na frak również mogą w nim zatańczyć. To element ubioru, który przyciąga uwagę, wygląda gustownie i elegancko, a zatem z pewnością zrobi wrażenie również podczas pierwszego tańca. Profesjonalni tancerze na turniejach zamiast klasycznej marynarki tańczą właśnie we frakach. Jednakże należy pamiętać, że frak to nie to samo co marynarka ślubna. Jest zupełnie inaczej uszyty i różni się krojem od tego, co większość Panów zna i wybiera na różnego rodzaju okazje. Dlatego, zwłaszcza jeśli Pan Młody po raz pierwszy zdecydował się założyć frak właśnie na swój ślub, dobrze jest zrobić kilka prób tanecznych w swoim stroju i sprawdzić, czy aby na pewno czuje się w nim w pełni komfortowo i swobodnie.

Czy strój, jaki założycie na kurs pierwszego tańca ma znaczenie?

Strój, jak najbardziej ma znaczenie nie tylko na weselu, ale również podczas prób do pierwszego tańca. Wybierając się na kurs tańca przed weselem najlepiej jest jak najbardziej upodobnić swój strój do tego, w którym pojawicie się na Waszej uroczystości. Jeśli od samego początku przyzwyczaicie się do tańca w eleganckich strojach o podobnym kroju, będzie Wam dużo łatwiej i swobodniej poruszać się na parkiecie podczas wesela.

Panie Młode powinny na czas kursu pierwszego tańca założyć długą suknię lub spódnicę, która, możliwie jak najbardziej przypomina krojem tę właściwą suknię ślubną. Niektóre modele sukni posiadają obszerne halki lub są uszyte na kole. Jeśli zdecydowałaś się na suknię właśnie tego typu, warto zadbać również o ten aspekt podczas prób do pierwszego tańca. Krój sukni ślubnej często dominuje sposób, w jaki się poruszasz, a ćwiczenie w stroju podobnym do właściwej sukni nie tylko ułatwia zadanie Tobie, ale również może być bardzo pomocne dla Twojego partnera.


Pan Młody, choć zapewne nie po raz pierwszy będzie miał do czynienia z garniturem, powinien spróbować choć raz zatańczyć swój pierwszy taniec w marynarce, jeśli planuje ją mieć na weselu. Tego typu praktyka pozwoli mu sprawdzić, czy jest w stanie swobodnie się poruszać. To bardzo ważne, ponieważ jeśli strój uniemożliwi wykonywanie poszczególnych figur, Pan Młody może mieć problem z poprowadzeniem partnerki w tańcu.


Bardzo ważne jest również to, aby na kurs tańca przed weselem zabrać swoje buty ślubne. Zarówno Pan, jak i Pani Młoda powinni ćwiczyć swój układ w butach, które zamierzają założyć podczas wesela. Pozwoli to uniknąć ewentualnej zmiany choreografii w ostatniej chwili z uwagi na niewygodne lakierki lub zbyt wysokie szpilki, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się na parkiecie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Taneczne buty ślubne - czy warto w nie zainwestować?

Taneczne buty ślubne - czy warto w nie zainwestować?

Wygodne buty gwarantują komfort podczas pierwszego tańca....

Przeczytaj całość
Fajny pierwszy taniec weselny – co sprawić, by taki był?

Fajny pierwszy taniec weselny – co sprawić, by taki był?

Fajny pierwszy taniec weselny – co sprawić, by taki był?

Przeczytaj całość