Jak powinien wyglądać strój do pierwszego tańca? Idealna suknia ślubna na pierwszy taniec

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 27.07.2022

Jak powinien wyglądać strój do pierwszego tańca? Idealna suknia ślubna na pierwszy taniec
Jesteście w trakcie przygotowań do Waszego wyjątkowego dnia? Strój na ślub to jedna z najważniejszych kwestii, zwłaszcza dla większości Panien Młodych. Czy podczas wyboru wymarzonej sukienki lub idealnie skrojonego garnituru pomyśleliście o pierwszym tańcu? To niezwykle ważna kwestia, ponieważ to właśnie na parkiecie zwykle Państwo Młodzi spędzają największą ilość czasu podczas wesela. Strój na pierwszy taniec ślubny powinien być nie tylko efektowny, ale przede wszystkim wygodny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.Skorzystaj z porad doświadczonego trenera:
Suknia ślubna na pierwszy taniec - unikaj fasonów, które mogą sprawiać problem


Odpowiedni dobór sukni ślubnej jest bardzo ważny w kwestii pierwszego tańca. Oczywiście, instruktor nie jest w stanie zmienić Twojego stroju, dlatego to Ty sama powinnaś zadbać o to, aby Twoja suknia ślubna na pierwszy taniec była nie tylko piękna, ale przede wszystkim wygodna. Niektóre fasony sukien, chociaż wyglądają bardzo efektownie, mogą okazać się wyjątkowo niepraktyczne. 


Jednym z nich jest na przykład suknia ślubna bez ramiączek. Panie Młode często sięgają także po suknię z gorsetem, jednak większość z nich przekonuje się podczas wesela, że być może nie był to najlepszy pomysł i ich strój na pierwszy taniec ślubny powinien wyglądać inaczej. Zastanawiasz się dlaczego? Suknia ślubna z gorsetem, jeśli nie jest idealnie dopasowana do Twojej sylwetki, będzie stanowić problem zwłaszcza podczas tańca dynamicznego lub takiego z dużą ilością podnoszeń i skomplikowanych figur. Duża ilość ciężkiego materiału sprawi, że gorset może zsuwać się z tułowia pod wpływem podskoków. Taka suknia na pierwszy taniec może więc być dla Ciebie mało komfortowa.

Zabudowana suknia ślubna do pierwszego tańca lub taka z nietypowymi rękawami również może okazać się niewygodna. Niektóre fasony tego typu mogą ograniczać ruchy podczas tańca, co uniemożliwia wykonanie bardziej rozbudowanej choreografii. Wybierając sukienkę o nietypowym fasonie, warto więc podczas przymiarek spróbować zatańczyć w niej przynajmniej podstawowe elementy układu lub chociażby sprawdzić, jak  zachowuje się przy obrotach lub podnoszeniu rąk. Już samo to da Ci odpowiedź, czy jest to właściwy strój na pierwszy taniec ślubny.

Najbardziej ograniczający podczas pierwszego tańca fason sukni ślubnej to tzw. syrenka lub trąbka. Tego typu modele są wyjątkowo wąskie w kolanach, co sprawia, że wykonanie większości kroków i figur jest zwyczajnie niemożliwe lub bardzo trudne. Suknia ślubna syrenka to bardzo wymagający krój, z tego względu wybierając ją na wesele, warto zastanowić się nad osobną suknią na pierwszy taniec, dzięki której odzyskasz pełną swobodę ruchów na te kilka minut, kiedy wszystkie oczy będą skierowane na Ciebie.


Męski strój na pierwszy taniec - co powinni ubrać Panowie?

Chociaż pierwsze skrzypce zwykle podczas przyjęcia weselnego odgrywa wygląd Pani Młodej, to warto pomyśleć także o tym, aby jej wybranek serca miał dobrze skrojony strój na pierwszy taniec. Okazuje się, że i tu wybór wcale nie jest taki łatwy. Panowie mają wiele możliwości, ale czy każda z propozycji będzie odpowiednia jako strój na pierwszy taniec ślubny? Podpowiadamy.

Marynarka ślubna na pierwszy taniec - tak, czy nie?

Bardzo często zdarza się, że Pan młody decyduje się na garnitur na miarę na ślub. Tego typu strój jest idealnie dopasowany do ciała i bardzo dobrze leży, jednak może on przeszkadzać podczas pierwszego tańca weselnego. Zbytnio przylegająca marynarka może zwyczajnie krępować ruchy, co będzie bardzo problematyczne przy wykonywaniu poszczególnych figur tanecznych. To nie tylko brak komfortu. W takiej sytuacji cały pierwszy taniec na weselu wygląda znacznie mniej efektownie. A przecież strój na pierwszy taniec ma pomagać poczuć się pewniej.

Bardzo ważne jest więc to, aby zanim Pan Młody zdecyduje się zatańczyć pierwszy taniec w marynarce, wypróbował wcześniej choreografię w swoim nowym garniturze. Jeśli będzie niewygodny, odpowiednio wcześnie będzie on mógł podjąć decyzję o rezygnacji z tej części garnituru. Pan młody może, jak najbardziej, zatańczyć pierwszy taniec w samej koszuli. Dobrą alternatywą jest również kamizelka od garnituru. Ten element męskiego stroju nie tylko dobrze wygląda, ale również ma krój, który pozwala na swobodne poruszanie się — nawet przy skomplikowanej choreografii.

A może frak na pierwszy taniec?

Panowie, którzy zdecydują się na frak, również mogą w nim zatańczyć. To element ubioru, który przyciąga uwagę, wygląda gustownie i elegancko, a zatem z pewnością zrobi wrażenie również podczas pierwszego tańca. Profesjonalni tancerze na turniejach zamiast klasycznej marynarki tańczą właśnie we frakach. Jednakże należy pamiętać, że frak to nie to samo, co marynarka ślubna. Jest zupełnie inaczej uszyty i różni się krojem od tego, co większość Panów zna i wybiera na różnego rodzaju okazje. Dlatego, zwłaszcza jeśli Pan Młody po raz pierwszy zdecydował się założyć frak właśnie na swój ślub, dobrze jest zrobić kilka prób tanecznych w swoim stroju i sprawdzić, czy aby na pewno czuje się w nim w pełni komfortowo i swobodnie. To pozwoli określić, czy będzie to dobry strój na pierwszy taniec.

Czy strój, jaki założycie na kurs pierwszego tańca ma znaczenie?

Strój, jak najbardziej ma znaczenie nie tylko na weselu, ale również podczas prób do pierwszego tańca. Wybierając się na kurs tańca przed weselem, najlepiej jest jak najbardziej upodobnić swój strój do tego, w którym pojawicie się na Waszej uroczystości. Jeśli od samego początku przyzwyczaicie się do tańca w eleganckich strojach o podobnym kroju, będzie Wam dużo łatwiej i swobodniej poruszać się na parkiecie podczas wesela.

Panie Młode powinny na czas kursu pierwszego tańca założyć długą suknię lub spódnicę, która, możliwie jak najbardziej przypomina krojem tę właściwą suknię ślubną na pierwszy taniec. Niektóre modele sukni mają obszerne halki lub są uszyte na kole. Jeśli zdecydowałaś się na suknię właśnie tego typu, warto zadbać również o ten aspekt podczas prób do pierwszego tańca. Krój sukni ślubnej często dominuje sposób, w jaki się poruszasz, a ćwiczenie w stroju podobnym do właściwej sukni nie tylko ułatwia zadanie Tobie, ale również może być bardzo pomocne dla Twojego partnera.

Pan Młody, choć zapewne nie po raz pierwszy będzie miał do czynienia z garniturem, powinien spróbować choć raz zatańczyć swój pierwszy taniec w marynarce, jeśli planuje ją mieć na weselu. Tego typu praktyka pozwoli mu sprawdzić, czy jest w stanie swobodnie się poruszać. To bardzo ważne, ponieważ jeśli strój uniemożliwi wykonywanie poszczególnych figur, Pan Młody może mieć problem z poprowadzeniem partnerki w tańcu.

Bardzo ważne jest również to, aby na kurs tańca przed weselem zabrać swoje buty ślubne. Zarówno Pan, jak i Pani Młoda powinni ćwiczyć swój układ w butach, które zamierzają założyć podczas wesela. Pozwoli to uniknąć ewentualnej zmiany choreografii w ostatniej chwili z uwagi na niewygodne lakierki lub zbyt wysokie szpilki, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się na parkiecie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Taneczne buty ślubne - czy warto w nie zainwestować?

Taneczne buty ślubne - czy warto w nie zainwestować?

Wygodne buty gwarantują komfort podczas pierwszego tańca....

Przeczytaj całość
Dj czy Zespół Na Wesele? Sprawdź, Co Lepiej Wybrać Na Przyjęcie

Dj czy Zespół Na Wesele? Sprawdź, Co Lepiej Wybrać Na Przyjęcie

Zastanawiasz się, jaką muzykę na wesele wybrać? 👰 Co będz...

Przeczytaj całość