Dj czy Zespół Na Wesele? Sprawdź, Co Lepiej Wybrać Na Przyjęcie

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 17.11.2022

Dj czy Zespół Na Wesele? Sprawdź, Co Lepiej Wybrać Na Przyjęcie
Muzyka to jedna z najważniejszych podstaw udanego wesela. Okazuje się natomiast, że wybór oprawy muzycznej wcale nie jest tak łatwy, jak można przypuszczać. Zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem — DJ czy zespół weselny? Jedna i druga opcja ma swoje zalety i wady. Sprawdź argumenty, które dla Ciebie przygotowaliśmy i podejmij decyzję. To z pewnością ułatwi Ci sprawę.

Zespół muzyczny na wesele — przywiązanie do tradycji

Muzyka na żywo, którą grają zespoły weselne na przyjęciu, tworzy niesamowitą atmosferę i wpływa na podniosłość tego wydarzenia. Z tym stwierdzeniem zgodzą się przede wszystkim starsze pokolenia. Wynika to z faktu, że takie osoby są przyzwyczajone do oprawy muzycznej na żywo, ponieważ jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu wybór DJ'a na wesele był czymś absolutnie rzadko spotykanym.


Warto jednak podkreślić, że zespoły weselne działające obecnie w branży, to coś zupełnie innego niż orkiestra na wesele sprzed lat. Przede wszystkim w tym przypadku nastąpiła bardzo duża profesjonalizacja. Trudno więc porównywać muzykę sprzed kilkudziesięciu lat graną z podkładu w keyboardzie do obecnej — gdzie zespoły na wesele wykorzystują wiele różnych instrumentów, a oprawa przez nie tworzona jest często mini koncertem. Być może właśnie dlatego wybór optymalnego rozwiązania na przyjęcie weselne jest tak trudny.

DJ na wesele — nowoczesna oprawa muzyczna wesela

Osoby, które organizują przyjęcie weselne w stylu nowoczesnym mogą zastąpić zespół weselny profesjonalnym DJ'em. Chociaż wielu kojarzy się ten wybór z muzyką klubową, to są oni w dużym błędzie. Naprawdę dobry spec od muzyki jest w stanie stworzyć na przyjęciu niezapomniany klimat. Nie tylko porwie tłum do tańca, ale także będzie niczym prawdziwy wodzirej. Na weselu liczy się dobra zabawa - więc zastanów się, czy nie potrzebujesz właśnie kogoś takiego.
Dlaczego warto wybrać zespół muzyczny na wesele?

Zespoły weselne to dobry wybór przede wszystkim dla tych osób, które cenią sobie prawdziwy, weselny klimat. Zawsze warto wcześniej sprawdzić, co w repertuarze ma kapela — jednak niemal zawsze można być pewnym, że trafi w gusta młodszych i starszych uczestników przyjęcia.


Dużym plusem, jeżeli chodzi o orkiestrę na wesele, są dodatkowe możliwości w zakresie uświetnienia tego ważnego dnia w Waszym życiu. Muzycy mogą towarzyszyć Wam np. podczas błogosławieństwa lub w kościele, gdzie stworzą niepowtarzalną oprawę muzyczną uroczystości.


Zawsze należy myśleć pozytywnie, ale zespół weselny to także dobra opcja w razie np. wyłączenia prądu. Nawet jeżeli część instrumentów potrzebuje elektryki, to z pewnością da się coś wymyślić z pozostałymi, aby zabawić gości i wybrnąć z niekomfortowej sytuacji.

Czy zespół muzyczny na wesele to zawsze dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy orkiestra na wesele to zawsze dobry pomysł? Okazuje się, że są sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować z tego rozwiązania i postać na DJ'a. Jedną z nich jest ten przykład, kiedy przyjęcie jest naprawdę skromne i uczestniczy w nim kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, ale istnieje ryzyko, że impreza szybko się zakończy. Zwróć uwagę na fakt, że złych kapeli nie opłaca się angażować, a te dobre kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy. Należy więc odpowiedzieć sobie samodzielnie na pytanie, czy taki wydatek ma sens.


Wybór orkiestry na wesele może być także mało trafiony, jeżeli na sali nie będzie dla niej miejsca. Wówczas muzycy nie będą mieli się gdzie rozstawić, ewentualnie zajmą miejsce taneczne więc goście i tak nie wyjdą się bawić. Oczywiście tu kwestia jest dyskusyjna — zawsze można poszukać większej sali, jeżeli jest na to czas.
DJ na wesele — kiedy ta opcja będzie lepsza?

Profesjonalny DJ na wesele to dobry wybór dla tych, którzy lubią określony styl muzyki i mają pomysł na konkretny przebieg przyjęcia. Wystarczy przedstawić scenariusz specjaliście, a on już będzie wiedział, co robić.


Stanowisko DJ'a nie zajmuje wiele miejsca, więc idealnie wpasuje się w każdą salę — nawet małą. Co więcej, często ma on ze sobą dodatkowo oświetlenie, które odmieni każdą przestrzeń. Łatwiej będzie mu także zorganizować się, jeżeli w grę wchodzi wesele w plenerze.


DJ na wesele to także dobry wybór dla tych, którzy chcą nieco zaoszczędzić. Pomimo tego, że dobry wirtuoz bitów też się ceni, to i tak policzy sobie mniej, niż robią, to kilkuosobowe zespoły muzyczne na wesele.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oprawę na wesele?

Niezależnie od tego, jaki będzie Twój wybór i czy padnie on na zespół weselny, czy DJ'a — pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka dość istotnych kwestii. Niektóre z nich pomogą Ci w wyborze odpowiedniego wykonawcy, inne zwrócą Twoją czujność na pewne aspekty przed jego zarezerwowaniem.


  • Zawsze podpisujcie umowę — niezależnie czy jest to orkiestra na wesele, czy DJ, to musicie mieć pewność, że wykonawca nie wycofa się w ostatnim momencie.
  • Przed podjęciem decyzji — sprawdzajcie portfolio i omawiaj możliwości ewentualnych zmian, jakie można sprowadzić do repertuaru.
  • Omówcie z wykonawcami, jak będą wyglądały przerwy podczas przyjęcia i jak długo będą trwały — często okazuje się, że zespół muzyczny na weselu nie gra przez 30-40 minut, a goście się nudzą.
  • Dokładnie przeanalizujcie z zespołem lub DJ'em pierwszy taniec weselny i jeżeli macie nagranie, to przekażcie je, a jeśli ma to być muzyka na żywo — ustalcie długość i moment, w którym ma się ona skończyć.
  • Przekażcie kontakt do świadków lub druhen — w dniu ślubu możecie być zbyt zabiegani i taki kontakt zawsze może się przydać na wszelki wypadek.
  • Ustal kwestię spożywania alkoholu przez wykonawców. Często brak pohamowania w tym zakresie zaburza pracę — dlatego najlepiej ustalić, że specjaliści są w pracy i to na niej powinni się skupić.Pamiętajcie, że dzień ślubu i wesela ma być wyjątkowy i niezapomniany przede wszystkim dla Was samych. Podejmijcie decyzję zgodnie ze swoimi preferencjami i możliwościami. Jeżeli Wy sami będziecie szczęśliwi, to dodatkowo dobra oprawa muzyczna wesela sprawi, że każdy z gości będzie bawił się doskonale.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Jak powinien wyglądać strój do pierwszego tańca? Idealna suknia ślubna na pierwszy taniec
Wesele Bez Disco Polo - To Możliwe! Sprawdź, Jak Je Zorganizować

Wesele Bez Disco Polo - To Możliwe! Sprawdź, Jak Je Zorganizować

Nie lubisz disco polo i nie wyobrażasz sobie tej muzyki n...

Przeczytaj całość