Druhny ślubne - ich przywileje i obowiązki ślubne

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 05.04.2020

Druhny ślubne - ich przywileje i obowiązki ślubne
Kiedy myślimy o druhnach, najczęściej mamy przed oczami grupę kobiet w jednakowych sukienkach, rodem z amerykańskich filmów. Tymczasem bycie druhną to niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie. Stanowi to też wyróżnienie dla najbliższych koleżanek z kręgu panny młodej.

Rola druhen ślubnych

Druhna ślubna, to osoba bliska Pannie Młodej – siostra, kuzynka, przyjaciółka, która pomaga jej w przygotowaniach do ślubu.  Ponieważ świadkową może zostać tylko jedna z dziewcząt, ciężko się zdecydować komu ten zaszczyt powinien przypaść, a często nie chcemy decydować. Tutaj pojawiają się druhny, których ilość zależy tylko od nas, a obowiązki poza oficjalnym podpisem, są dokładnie takie same, jak świadkowej. Zaczynają się one na długo przed weselem, a kończą wraz z zakończeniem całej uroczystości.

Czy zwyczaj ten nadal jest modny?

Odpowiadamy – jak najbardziej. Zwyczaj ten przyszedł do nas z zachodu i można zauważyć, że jest coraz częściej praktykowany również w Polsce. Kobiety w podobnych sukniach otaczające Pannę Młodą wyglądają zjawiskowo i robią duże wrażenie na gościach. Co najważniejsze jednak, sprawiają, że Panna Młoda czuje się bezpieczniej i spada z niej ogrom stresu.

Kogo wybrać?

Najczęściej druhnami są siostry, kuzynki lub najbliższe przyjaciółki. Wybór właśnie tych osób jest oczywisty i najczęściej spotykany. Są to zwykle osoby szczególnie bliskie, którym w ten sposób chcielibyśmy okazać sympatię, szacunek i uznanie. Takie osoby, którym możemy zaufać i jesteśmy pewni, że zrobią wszystko aby wywiązać się, jak najlepiej z powierzonych im zadań w tym ważnym dla nas dniu. 

Moda dla druhen ślubnych:

Jednym z bardzo ważnych obowiązków druhny jest .. dobrze wyglądać. Druhna powinna być w pobliżu Panny Młodej, czuwając nad przebiegiem uroczystości. Właśnie to sprawia, że pojawia się ona na bardzo wielu zdjęciach oraz jest ciągle obserwowana przez gości. Pojawia się więc pytanie, jaką suknie założyć tego niezwykłego dnia? Bardzo często Panna Młoda ma jasno określone oczekiwania w stosunku do wyglądu swoich druhen, dlatego to właśnie ona zajmuje się wyborem sukni. Dzięki temu może zadbać o to, aby ich stroje były spójne z suknią ślubną, jak i koncepcją całej uroczystości weselnej.

Zdarza się jednak, że druhny muszą same zająć się tą kwestią. W obu przypadkach należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Suknie druhen powinny być ze sobą spójne. Nie muszą być identyczne, ale warto, żeby posiadały jakąś cechę wspólną. Może nią być kolor, ale również krój, materiał z którego zostały wykonane, czy zdobienia. Choć suknie druhen zazwyczaj ciągną się do ziemi, długość kreacji nie ma znaczenia. Najważniejsze aby znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu każda z nich będzie czuła się swobodnie i wyjątkowo.

Suknie dla druhen: wiosna, lato

W okresie wiosenno-letnim zazwyczaj unika się odcieni zimnych i ciężkich. Królują kolory jasne, ciepłe, pastelowe, ale również mocno nasycone. Panny młode najczęściej decydują się na lawendę, pudrowy róż, lub na przykład wyrazistą fuksję. Warto również zadbać o odpowiedni materiał w zależności od sezonu. Wiosną i latem, ze względu na wysokie temperatury, szukamy w tkaninach lekkości i zwiewności. Idealnie, więc sprawdzi się tu satyna, jedwab, delikatna koronka czy tiul. Delikatnie nie znaczy jednak nudno. Zaszaleć możemy, dopełniając nasze kreacje wyszukaną biżuterią, makijażem czy fryzurą.

Suknie dla druhen: jesień, zima

Gdy temperatura spada, a za oknami robi się szaro, przychodzi pora na trochę głębszą kolorystykę. Jesień kojarzy nam się z czerwieniami, pomarańczami i brązami, co może okazać się ciekawą inspiracja do nietypowych rozwiązań. Zimą szukamy barw mocniejszych, takich jak burgund, granat czy ciemna zieleń, oraz chłodnych odcieni kolorów pastelowych. Coraz częściej odchodzi się jednak od ciężkich materiałów. Powinny być one grubsze niż w wersji letniej, lecz wszystko wciąż osadzone jest w delikatnych lejących się formach. w Dodatki zależą od bogatości zdobień na sukni. Jeśli jest ona sama w sobie bardzo bogata, nie należy 

Kto powinien pokryć koszty ubioru druhen?

Koszty sukien zależą od tego czy decydujemy się na projekt stworzony przez krawcową z szyciem na miarę, by każda była identyczna, czy jednak stawiamy na gotowe rozwiązania. Przyjęło się, że koszty kreacji druhen pokrywa Panna Młoda. W końcu to ze względu na nią druhny zakładają w tym dniu konkretne sukienki, które prawie zawsze kupuje się nowe lub szyje na zamówienie. Coraz częściej jednak odchodzi się od tego zwyczaju, wychodząc z założenia, że i tak każda z druhen musiałaby na ten szczególny dzień przygotować dla siebie jakiś wyjątkowy strój. Dlatego aby nie obciążać Panny Młodej dodatkowymi kosztami, coraz częściej druhny same finansują sobie weselne kreacje.

Obowiązki druhny na ślubie

Organizacja wesela jest kwestią bardzo indywidualną, dopasowaną do wizji i pragnień i możliwości młodej pary. Dlatego też zadań należących do druhen nie da się określić jednoznacznie. Będą się one różnić się w zależności od charakteru wesela, jak i oczekiwań Panny Młodej. I chociaż zwykle wypełnianie obowiązków związanych z weselem jest dla druhen przyjemnością, jednocześnie wymaga od nich kreatywności sumienności. Do najbardziej spotykanych zadań druhen, należą między innymi:

Pomoc w wyborze sukni ślubnej

Druhny to osoby, które Panna Młoda darzy szczególnym zaufaniem, dlatego zazwyczaj chce, aby to one w obiektywny sposób doradziły jej w wyborze sukni, makijażu, czy fryzury. Ważne, aby intencje druhen były szczere. Nie chodzi o to by być miłą i potakiwać, lecz o wybranie tego co najlepiej pasuje do Panny Młodej, coś w czym będzie mogła poczuć się naprawdę dobrze i wyjątkowo. Zniesie ona bowiem słowa krytyki w przygotowaniach, ale na pewno nie w dniu ślubu. Zadaniem jest dopilnowanie, aby ostatecznie podjęta decyzja była tą właściwą. 

Organizacja wieczoru panieńskiego

To właśnie na świadkową oraz druhny przypada obowiązek organizacji imprezy symbolizującej koniec życia panieńskiego i wejścia w jego nowy etap. Jako, że tradycją jest obecność samych kobiet, w tę noc zaprasza się zazwyczaj wszystkie najbliższe przyjaciółki, koleżanki i znajome Panny Młodej. Należy również pamiętać, o tym, że to ona jest tu osobą najważniejszą. Cała impreza powinna zostać zorganizowana tak, by przede wszystkim przyszłej Pannie Młodej dała masę radości, zabawy i została zapamiętana na długi czas

Obecność przy przygotowaniach w dniu ślubu.

W tym ważnym dniu, dobrze jest mieć blisko siebie osoby, z którymi możemy podzielić się wszystkimi myślami. Osoby, które trochę rozładowują stres. Właśnie dlatego, częstym pragnieniem Panny Młodej jest to, aby druhny towarzyszyły jej w dniu ślubu już podczas przygotowań.

Znajomość przebiegu wesela, oraz czuwanie nad gośćmi.

Druhny powinny mieć świadomość, jak cała uroczystość będzie wyglądać i jakie atrakcje zostały zaplanowane. To właśnie ich zadaniem jest ratować sytuację, gdy coś pójdzie nie tak. Jeśli pojawią się jakieś pytania wśród gości, a Para Młoda jest zbyt zajęta, druhny przejmują obowiązek udzielenia informacji. Mogą być również potrzebne przy odbiorze prezentów, które należy sprawnie poukładać, jak i pomagają odprowadzić gości do stołów, gdy nie wiedzą gdzie usiąść.

Czuwanie nad wyglądem Panny Młodej.

Podczas wesela wiele może się wydarzyć. Jest to długa noc, w której tańczymy, bawimy się, a wszystkiemu towarzyszy ogrom emocji. Bardzo łatwo o zniszczenie fryzury, makijażu, podarcie rajstop, czy nawet sukni. Dobrze, by w takich sytuacjach Panna Młoda mogła się zwrócić o pomoc do druhny. Warto więc przygotować sobie zestaw ratunkowy i być przygotowaną na każdy z tych wypadków.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Prezenty na rocznice ślubu – jakie dobrać?

Prezenty na rocznice ślubu – jakie dobrać?

Prezenty na rocznice ślubu – jakie dobrać?

Przeczytaj całość
Hymn o miłości, jako definicja miłości doskonałej. Jakie czytania na ślub wybrać?