Moda dla druhny ślubnej - co włożyć na siebie w tym niezwykłym dniu?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 03.08.2022

Moda dla druhny ślubnej - co włożyć na siebie w tym niezwykłym dniu?
Jednym z bardzo ważnych obowiązków druhny jest to, aby dobrze wyglądać. Jest ona zawsze w pobliżu Panny Młodej, więc pojawia się na wielu zdjęciach. Co więcej, stale obserwują ją goście — musi więc prezentować się idealnie. Jaką suknie założyć tego niezwykłego dnia? Długą, czy krótką? Które kolory będą lepsze — pastelowe, czy może wyraziste? Sprawdź, jakie suknie dla druhen są modne w 2022 roku. Postaw na te najpiękniejsze pełne elegancji i szyku.

Moda dla druhny ślubnej

Bardzo często to Panna Młoda zajmuje się wyborem sukni dla swoich druhen. Zdarza się jednak, że one same muszą zająć się tą sprawą. W obu przypadkach należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
 • Pierwszą z nich jest kolor. Sukienka druhny nie powinna być w kolorze sukni ślubnej. Zarezerwowany jest on wyłącznie dla Panny Młodej. Odpadają więc biele, czy jasne odcienie ecru.
 • Suknie druhen powinny być całością. Nie muszą być identyczne, ale warto, żeby miały jakąś cechę wspólną. Może nią być kolor, ale również krój, materiał, z którego zostały wykonane, czy zdobienia. Długość sukni nie ma znaczenia, ale są one raczej tej samej długości dla każdej druhny. Trzeba więc zdecydować się na rozwiązanie, w którym każda z nich będzie czuła się swobodnie i wyjątkowo.
 • Sukienki dla druhen powinny być eleganckie i nie mogą zbyt dużo odsłaniać. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy uroczystość odbywa się w kościele.
 • Suknie dla druhen nie mogą być także przesadnie zdobione. Pamiętajmy, że tego dnia najważniejsza jest Panna Młoda i to ona powinna wszystkich olśniewać.


Suknia dla świadkowej, a sukienki dla druhen

Wśród druhen zawsze jest jedna osoba, która dla Panny Młodej jest najważniejsza - to świadkowa. Bardzo ważny jest więc wybór sukienki dla świadkowej, która może nieco odróżniać się od pozostałych kreacji dla druhen. Może być ona np. w kolorze o jeden ton ciemniejszym od pozostałych sukienek. Jeżeli natomiast wybór pada na taką samą kreację, to warto zadbać o jakiejś dodatki wyróżniające świadkową. Może to być np. kotylion z kwiatów na rękę. O takie szczegóły należy zadbać podczas przygotowań do ślubu, aby o nich nie zapomnieć.

Suknie dla druhny: wiosna, lato

Latem królują kolory jasne, ciepłe, pastelowe odcienie, ale również mocno nasycone barwy. Unikamy kolorów ciemnych i chłodnych, jak mocny granat czy fiolet. Takie sukienka dla świadkowej czy druhen będą zbyt przytłaczające - chyba że pasują do motywu wesela. Zwykle jednak znacznie lepiej sprawdzi się:

 • lawenda,
 • pudrowy róż,
 • wyrazista fuksja.

Warto zadbać również odpowiedni materiał w zależności sezonu. Wiosną i latem szukamy lekkości i zwiewności w tkaninach. Idealna będzie tu satyna, jedwab, delikatna koronka czy tiul. Delikatnie nie znaczy jednak nudno. Jeżeli sukienki dla druhen są bardzo klasyczne, to  można zaszaleć, dopełniając kreacje wyszukaną biżuterią, makijażem czy fryzurą. Oczywiście wszystko z umiarem.

Suknie dla druhny: jesień, zima

Gdy temperatura spada, a za oknami robi się szaro, przychodzi pora na trochę głębszą kolorystykę. Jesień kojarzy nam się z czerwieniami, pomarańczami i brązami, co może okazać się ciekawą inspiracja do nietypowych rozwiązań. Zimą szukamy barw mocniejszych, takich jak burgund, granat czy ciemna zieleń, oraz chłodnych odcieni kolorów pastelowych. Coraz częściej odchodzi się jednak od ciężkich materiałów. Powinny być one grubsze niż w wersji letniej, lecz wszystko wciąż osadzone jest w delikatnych lejących się formach. Dodatki zależą od mnogości zdobień na sukni. Jeśli jest ona sama w sobie bardzo bogata, nie należy przytaczać jej zbyt dużą ilością dodatków. Warto również rozważyć mocniejszą wersję makijażu.


Sukienki dla druhen boho - kiedy to dobra opcja?

W ostatnich latach coraz częściej motywem głównym ślubu i wesela jest styl boho. Jeżeli więc para młoda organizuje przyjęcie w takim klimacie, to warto, aby sukienka dla świadkowej i sukienki dla druhen ślubnych, chociaż odrobinę do niego nawiązywały. W tym przypadku można postawić na kreacje, które będą zdobione:

 • falbankami,
 • koronkami,
 • piórkami,
 • koralikami,
 • elementami ażurowymi.

Możliwości jeżeli chodzi o boho sukienki dla druhen jest naprawdę sporo. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku kreacje powinny być skonsultowane z Panną Młodą i skonfrontowane z jej wizją na przyjęcie. Styl boho dla każdego może bowiem oznaczać coś zupełnie innego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Co zrobić by makijaż ślubny był idealny? 7 ważnych porad!

Co zrobić by makijaż ślubny był idealny? 7 ważnych porad!

Chcesz dobrze wyglądać w dniu ślubu? 👰 Zależy Ci, aby mak...

Przeczytaj całość
Buty ślubne - klasyczne czy ekstrawaganckie. Jakie wybrać?

Buty ślubne - klasyczne czy ekstrawaganckie. Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jakie buty na wesele będą najlepiej? 👠 ...

Przeczytaj całość