Wesele w plenerze - jak je zorganizować?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 10.08.2022

Wesele w plenerze - jak je zorganizować?
Wesele w plenerze to dobry pomysł niezależnie od tego, gdzie odbywa się sama ceremonia. Śluby w plenerze są wyjątkowe i mają niepowtarzalny urok - nic dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Musisz jednak wiedzieć, że organizacja takiego wydarzenia jest zdecydowanie bardziej angażująca. Planując ślub w plenerze, musisz pamiętać o wielu szczegółach, których dopilnujesz samodzielnie lub z pomocą konsultanta ślubnego. Zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Poznaj zalety i wady, jakie ma wesele w plenerze.

Gdzie zorganizować wesele plenerowe?

Wybierając miejsce na ślub w plenerze, należy wziąć pod uwagę nie tylko malowniczość otoczenia. Musimy również zwrócić uwagę na takie kwestie jak: łatwy dojazd, możliwie równe i płaskie podłoże, a także pusta przestrzeń, na której będzie mógł stanąć namiot weselny. Każdy z tych elementów warto przeanalizować podczas przygotowań do ślubu.

Wesele w ogrodzie

To jedna z najbardziej popularnych form, jeżeli chodzi o wesele w plenerze. Jeśli sami jesteśmy właścicielami ogrodu, który mógłby pomieścić wszystkich naszych gości, to kwestię miejsca mamy właściwie z głowy. Jeśli nie - być może mamy wśród znajomych kogoś, kto mógłby udostępnić lub wynająć nam swój ogród na ten wyjątkowy dzień. Warto również zapytać o możliwość zorganizowania wesela na terenie hoteli, restauracji, zamku, a nawet kościoła. Możliwości jest naprawdę wiele, a część z nich nie będzie generowała dużych kosztów.

Wesele w namiocie

Organizując imprezę w plenerze, powinniśmy koniecznie pomyśleć o zadaszeniu na wypadek deszczu - warunki atmosferyczne bywają nieprzewidywalne. Namiot imprezowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Taki namiot ochroni nie tylko nas i naszych gości, ale również stoły, parkiet taneczny, nagłośnienie, dekoracje weselne oraz jedzenie. Świetnie sprawdzi się także, jako osłona przed słońcem i wiatrem. Taki namiot może wypożyczyć nam specjalna wypożyczalnia namiotów. Cena będzie zależała od tego, jak duży jest namiot na wesele i na jak długo zamierzasz go wypożyczyć.


Dekoracje ślubne w plenerze - czego nie może zabraknąć?

Wesele w plenerze może wyglądać bardzo efektownie. Jednak będzie to od nas wymagać dużo wkładu własnego. Jeśli nie korzystamy z usług wedding planerki, musimy pamiętać o kilku niezbędnych kwestiach. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, dzięki którym ślub w plenerze na pewno będzie udany.

Nagłośnienie na ślub w plenerze

Nagłośnienie jest jednym z najważniejszych elementów na weselu w plenerze. Muzyka stanowi nieodłączny element dobrej zabawy, a przecież właśnie o to chodzi w weselu, czyż nie? Bez odpowiedniego nagłośnienia nie jest to możliwe. Co więcej, dobry dźwięk przydaje się m.in. podczas pierwszego tańca.

Oświetlenie wesela w plenerze

To kolejna, fundamentalna kwestia przy organizacji przyjęcia w plenerze. Jeśli nasze wesele ma trwać do późnych godzin nocnych, nie liczmy na to, że o zmroku światło świec będzie wystarczające. Do oświetlenia tego typu imprez świetnie sprawdzą się popularne teraz cotton bolls, czy lampki w klimacie retro, dzięki którym osiągniemy wyjątkowo romantyczny nastrój. Warto jednak wcześniej upewnić się, że takie dekoracje świetlne będą wystarczające.

Stoły i krzesła na ślub w plenerze

Organizacja ślubu i wesela w plenerze wiąże się z tym, że o wiele rzeczy musimy zatroszczyć się sami. Jeśli w zaplanowaniu wesela pomaga nam specjalistyczna firma, zadbają oni również o odpowiednie miejsce do siedzenia dla naszych gości. Jeśli natomiast organizujemy wesele na własną rękę, nie zapomnijmy wybrać się do wypożyczalni stołów i krzeseł, w której zaopatrzymy się na czas naszego przyjęcia. Pamiętaj, aby przed przyjęciem weselnym sprawdzić stan wypożyczonego sprzętu. Może okazać się, że konieczne będzie zastosowanie dodatkowych pokrowców, aby wszystko prezentowało się elegancko.

Dekoracja stołów na wesele w ogrodzie

W przypadku wesela plenerowego należy zadbać o miejsce do siedzenia dla naszych gości. Ważną kwestię odgrywa również dekoracja stołów. Musimy zdecydować o tym, czy chcemy używać obrusów, a może wystarczą nam bieżniki. Warto również zastanowić się nad pokrowcami na krzesła, wybrać kwiaty, które staną na stołach, a także inne tego typu dekoracje, które będą pasowały do tematu lub kolorów przewodnich wesela.


Jedzenie na weselu w plenerze

Poza oprawą dekoracyjną i muzyczną wesela w plenerze bardzo ważne jest także zadbanie o kwestie jedzenia. Także w tym przypadku nie wszystko jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, a Ty masz wiele możliwości, z których możesz skorzystać.

Namioty cateringowe ślub w plenerze

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są namioty cateringowe. To rozwiązanie, które zapewni profesjonalne przygotowanie posiłków na naszym weselu. Wynajęta przez nas firma cateringowa, przyjedzie na miejsce wesela z własną kuchnią i obsługą. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o to, że nasi goście pozostaną głodni.

Gotowanie na własną rękę na wesele w plenerze

Jeśli nie macie zbyt dużo oszczędności, ale bardzo chcecie zorganizować wesele, możecie zastanowić się nad opcją samodzielnego gotowania. Co prawda, pochłania to znacznie więcej czasu, ale jeśli macie przy sobie zaufanych bliskich, z ich pomocą jest to, jak najbardziej możliwe. Zwłaszcza jeśli wśród Waszej rodziny i znajomych znajdują się ludzie, którzy gotują zawodowo, lub tacy, którym po prostu wychodzi to świetnie. Może więc warto zapytać mamy, czy nie zgodzi się przygotować dla naszych gości swój popisowy rosół? Czasem to najlepszy pomysł.


Koszty związane z organizacją wesela plenerowego

Co prawda imprezy plenerowe wyglądają pięknie, ale mogą być także dosyć kosztowne. Koszty wesela pod namiotem są o wiele wyższe, niż w lokalu weselnym. Do standardowo podawanej ceny za osobę, trzeba doliczyć koszt namiotu oraz całego jego wyposażenia. 

Jakie są zalety wesela w plenerze?

Ślub w plenerze ma wiele zalet. Nie jesteś jeszcze zdecydowany na to rozwiązanie i zastanawiasz się, co mogłoby Cię przekonać? Największe zalety wesela w plenerze to:

  • duża dowolność aranżacji wesela pod nasze oczekiwania - naszym jedynym ograniczeniem jest budżet,
  • kontakt z naturą,
  • przestrzeń większa niż na sali weselnej,
  • okoliczności przyjazne rodzinom z małymi dziećmi,
  • magiczny klimat,
  • oszczędności.

Czy wesela w plenerze mają jakieś wady?

Każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady - nie inaczej jest, jeżeli chodzi o ślub w plenerze. Zastanawiasz się, co może Ci przeszkadzać podczas uroczystości? Przede wszystkim:

  • zmienne warunki pogodowe,
  • wszechobecne owady,
  • ciemność po zmroku,
  • konieczność wynajmu wyposażenia.

Czy warto zorganizować wesele w ogrodzie lub na innej przestrzeni otwartej? Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie, które może spodobać się Twoim gościom weselnym. Podczas organizacji trzeba pamiętać o wielu istotnych kwestiach, zawsze jednak można skorzystać z pomocy wedding plannera.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Zaproszenia na ślub - jak je pisać, a jak taktownie odmówić? Wzory.

Zaproszenia na ślub - jak je pisać, a jak taktownie odmówić? Wzory.

Zastanawiasz się, jak ma wyglądać zaproszenie na ślub? 💒 ...

Przeczytaj całość
Przysięga małżeńska - najważniejsze słowa wypowiadane w naszym życiu

Przysięga małżeńska - najważniejsze słowa wypowiadane w naszym życiu

Przysięga małżeństwa to jedne z najważniejszych słów wypo...

Przeczytaj całość