Przysięga małżeńska – najważniejsze słowa wypowiadane w naszym życiu

Przysięga małżeńska – najważniejsze słowa wypowiadane w naszym życiu

Moment składania przysięgi jest kluczowy przy zawarciu sakramentu małżeństwa. To właśnie wtedy narzeczeni stają się oficjalnie mężem i żoną. Dla wielu z nas to również najbardziej stresujący moment podczas całej ceremonii. Nie ma się temu, co dziwić. W końcu tak ma się dokonać jedna z najważniejszych decyzji naszego życia. Tym, którzy boją się, że w takim momencie zapląta im się język, przedstawiamy przebieg przysięgi, zarówno w kościele, jak i Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Przysięga ślubna w kościele

Co mówimy przy ołtarzu?

Jak nakazuje tradycja, najczęściej przysięgę małżeńską młoda para składa w kościele. Nie musi, ale bardzo często jest ona elementem mszy świętej. 

W tej części para młoda musi twierdząco odpowiedzieć na 3 pytania księdza, a są to:

  1. “Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?”
  2. “Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”
  3. “Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”

Narzeczeni równocześnie odpowiadają “Chcemy.” po każdym zadanym pytaniu.  

Odmawiana jest modlitwa do Ducha Świętego. 

Przysięga małżeńska rozpoczyna się od słów księdza: „Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej”.

Następnie narzeczeni zwracają się w swoją stronę, podając prawe dłonie, a ksiądz wiąże je stułą. To znak, że za moment nastąpi przysięga małżeńska. Narzeczeni powtarzają za kapłanem słowa przysięgi małżeńskiej, (najpierw pan młody, a następnie pani młoda):

Pan młody: „Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię narzeczonej) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Pani młoda: „Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię narzeczonego) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Ksiądz: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6). Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”

Wymiana obrączek

Przyszedł czas na symbol naszej miłości, czyli obrączki. 

Ksiądz rozpoczyna słowami: „Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności”, a następnie święci nasze obrączki.
W dalszej części kapłan wypowiada tekst: „Na znak zawartego małżeństwa, nałóżcie sobie obrączki”.

Teraz Państwo młodzi (zaczynając od męża), nakładają sobie nawzajem obrączkę na palec serdeczny. Powtarzają za kapłanem słowa, odmieniając imię swojej wybranki/wybranka:

Mąż: „(Imię żony) przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Żona: “(Imię męża) przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

W ten sposób, oficjalnie narzeczeni stają się małżeństwem.

Cywilna przysięga małżeńska – co mówimy w USC?

Tekst przysięgi małżeńskiej na ślub cywilny, powtarzamy analogicznie do przysięgi podczas ślubu kościelnego, za pracownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Zaczynając od Pana młodego, a następnie przechodząc do przysięgi Panny młodej. A oto słowa wypowiadane podczas ślubu cywilnego:

Pan młody: „Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię narzeczonej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Panna młoda: „Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię narzeczonego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Po wypowiedzeniu tekstu przysięgi małżeńskiej urzędnik stanu cywilnego potwierdza zawarcie małżeństwa słowami: „Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński Pani (imię Pani młodej) i Pana (imię Pana młodego) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.”

Przysięga małżeńska po angielsku

Jeśli chcemy zawrzeć małżeństwo z cudzoziemcem, a nasz narzeczony/narzeczona nie posługuje się językiem polskim, zarówno przysięga małżeńska w kościele, jak i cywilna mogą być wypowiadane również w innych językach, w tym po angielsku. Będzie to tak zwane “marriage vows”. A to przykładowy tekst przysięgi małżeńskiej:

Duchowny: „Do you take (name) as your lawful wife/husband, to have and to hold, from this day forward, for better or for worse, for richer or for poorer, in sickness and in health, to love and cherish until death do you part?” 

Na te słowa Państwo młodzi odpowiadają kolejno: „I do”. Następnie wypowiadają słowa: „I take this ring as a sign of my love and faithfulness in the name of the father, the son and the holy spirit.”

Podczas ceremonii istnieje również możliwość skorzystania z usługi tłumacza przysięgłego.

Przysięga małżeńska jest obowiązkowym i najważniejszym elementem do zawarcia związku małżeńskiego. Niektórzy wierzą w zabobony, związane z tym, że pomyłka podczas przysięgi zwiastuje nieszczęście. Jeśli sami należymy do przesądnych, możemy poćwiczyć słowa przysięgi przed ceremonią, dzięki czemu będziemy spokojniejsi w tym ważnym dniu.

 

Zostaw komentarz