Taneczne buty ślubne - czy warto w nie zainwestować?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 28.07.2022

Taneczne buty ślubne - czy warto w nie zainwestować?
Niedługo zbliża się Twój wielki dzień, a wraz z nim także pierwszy taniec? Zastanawiasz się, jakie buty ślubne wybrać? Wygodne obuwie jest gwarancją swobody i komfortu, który odgrywa niezwykle ważną rolę podczas tańca. Odpowiednie buty ślubne do tańca pozwolą Ci wraz z gośćmi bawić się na parkiecie przez całą noc. Przekonaj się, czy taneczne buty ślubne są warte uwagi i sprawdź, czy sprostają Twoim wymaganiom.


Skorzystaj z porad doświadczonego trenera:Czym różnią się buty taneczne od zwykłych szpilek?

Zarówno klasyczne eleganckie szpilki, jak i profesjonalne obuwie taneczne mogą doskonale pełnić funkcję butów ślubnych. Wszystko zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji osoby, która będzie je nosić. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny rodzaj, warto zwrócić uwagę na różnice między nimi, których znajomość z pewnością pomoże nam dokonać słusznego wyboru. Podstawową różnicą między butami tanecznymi a zwykłymi szpilkami jest przede wszystkim podeszwa. W odróżnieniu od klasycznych eleganckich butów jest miękka i elastyczna, dzięki czemu znacznie podnosi komfort podczas tańca. Taneczne buty ślubne są więc zwyczajnie wygodne. Jednocześnie podeszwa jest wyjątkowo elastyczna i wytrzymała co gwarantuje nie tylko wygodę, ale i wysoką jakość wykonania. Tego typu obuwie sprawia, że stopa zupełnie inaczej się zachowuje podczas tańca i jest mniej narażona na ewentualne kontuzje.

Co jeszcze wyróżnia wygodne buty do tańczenia na wesele od szpilek?

Kolejnym elementem odróżniającym taneczne buty ślubne jest wysokość obcasa. Profesjonalne obuwie taneczne jest dostępne w kilku różnych wysokościach. Podczas gdy średnia wysokość klasycznych szpilek wynosi około 10-12 cm, buty taneczne często są nawet o połowę niższe. Sprawdzą się więc świetnie również dla Pań, które nie są przyzwyczajone do chodzenia na obcasach lub po prostu nie lubią wysokich szpilek. Dodatkowo obcas w obuwiu tanecznym jest o wiele lepiej wyprofilowany i dobrany. Jeszcze jedna różnica zapewniająca wysoki komfort podczas tańca to zapięcie, w które wyposażone są każde buty taneczne. Pasek przechodzący przez środek kostki gwarantuje odpowiednie trzymanie na stopie, co jest szczególnie ważne podczas tańca. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nawet podczas wykonywania dynamicznych ruchów i najbardziej skomplikowanych figur buty taneczne ślubne pozostaną na swoim miejscu.

Czy buty taneczne mogą być przygotowane specjalne na ślub?

Buty taneczne typowo ślubne są specjalnie zabudowywane i posiadają nieco twardszą podeszwę. W przeciwieństwie do zwykłych szpilek większość butów tego typu jest wykonana z satyny. Jeśli jednak ten materiał z jakiegoś powodu nie jest dla Ciebie odpowiedni, na rynku znajdziesz także modele ze skóry. Jednak mają one znacznie mniejszą gamę kolorystyczną w porównaniu z obuwiem satynowym.

Taneczne buty na ślub - jakie są ich minusy?

Buty taneczne ślubne, choć mogą zapewnić komfort podczas tańca, jak wszystko mają też swoje minusy. Mała możliwość wyboru typowo ślubnych modeli i specyficzny wygląd butów sprawia, że większość Panien młodych odrzuca możliwość wygody, wynikający z ich użytkowania. Problemem może być także ograniczona funkcjonalność typowo tanecznego obuwia. Miększa niż zazwyczaj podeszwa świetnie sprawdza się na parkiecie, ale może być problematyczna podczas ceremonii w kościele lub urzędzie. Z tego względu warto zastanowić się, czy chcesz kupić dwie pary butów — jedną na ceremonię, a drugą na pierwszy taniec i resztę wesela — czy może zdecydujesz się zakupić jedną parę na całość.


Gdzie kupić taneczne buty ślubne?

Istnieje wiele sklepów zarówno stacjonarnych, jak i online, dedykowanych tancerzom tańca towarzyskiego, w których możemy nabyć typowo taneczne buty ślubne. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zakup butów tanecznych zaplanować odpowiednio wcześnie, z tego względu, że wykonuje się je na podstawie dokładnego wymiaru stopy. Czas oczekiwania na zamówienie trwa zwykle kilka tygodni. Ceny butów tanecznych zaczynają się od 300 zł wzwyż. Wszystko zależy od konkretnej firmy, która zajmuje się ich produkcją. Wybierając buty taneczne na ślub, dobrze jest zastanowić się, czy mamy zamiar używać ich po weselu, czy może jest to dla Ciebie zakup jednorazowego użytku. Jeśli nie planujesz zakładać butów na żadną inną okazję, nie warto inwestować w bardzo profesjonalną firmę, ponieważ buty te są produkowane dla tancerzy, którzy potrzebują ich do codziennych treningów, a co za tym idzie — zwykle są o wiele droższe.

Jeśli nie taneczne buty ślubne, to co innego?

Kwestia wyboru butów ślubnych jest niezwykle istotna. Z uwagi na długą sukienkę dopasowaną długością do konkretnego obuwia, zmiana butów na sam pierwszy taniec, na przykład na model niższy, może okazać się problematyczna. Dlatego wybierając konkretny fason, warto kierować się przede wszystkim własnym komfortem, ponieważ buty, na które się zdecydujesz, będą obecne na Twoich nogach przez całą noc. Bez względu na to, które buty ostatecznie wybierzesz, pamiętaj o tym, by zabrać je ze sobą na ostatnią lekcję pierwszego tańca, aby sprawdzić, czy jesteś w stanie swobodnie wykonać całą choreografię.


Tradycyjne szpilki - klasa sama w sobie

Klasyczne szpilki to najczęściej wybierany przez Panie młode rodzaj obuwia ślubnego. Największą zaletą butów tego typu jest ich wygląd. Różnorodność typowo ślubnych modeli dostępnych na rynku — ich fasonów i kolorów — jest tak duża, że każda Panna młoda z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ilość sklepów oferujących sprzedaż klasycznego obuwia ślubnego również jest o wiele większa niż w przypadku butów typowo tanecznych. Wadą takich butów ślubnych do tańca może, ale niekoniecznie musi być natomiast mała wygoda w użytkowaniu. Podeszwa w klasycznych szpilkach jest zwykle bardzo twarda i sztywna, a obcas często jest bardzo wysoki. Takie zestawienie może być problematyczne podczas pierwszego tańca. Wysokość obcasa i brak elastyczności może uniemożliwić wykonanie choreografii stworzonej wraz z instruktorem podczas kursu tańca. Dlatego, jeśli decydujesz się na takie szpilki, pamiętaj, aby spróbować w nich wcześniej zatańczyć. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jesteś w stanie poruszać się w wybranych butach na parkiecie.
Buty ślubne płaskie - alternatywa dla wysokich Panien młodych

Alternatywą dla kobiet o wysokim wzroście, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na buty na obcasie, jest obuwie płaskie. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej balerinek lub ozdobnych sandałków dedykowanych Paniom młodym. Tego typu buty można zakupić w typowych sklepach ślubnych, jak i również wybrać jeden ze standardowych modeli, dostępnych w sieciówkach obuwniczych. Nie ma jednak odpowiednika typowo tanecznego dla butów płaskich. Wszystkie modele do tańca towarzyskiego występują w wydaniu na szpilce. Dlatego, jeśli decydujesz się na buty płaskie do tańca, a jednocześnie zależy Ci na wygodzie i wysokiej jakości, to warto rozglądnąć się za modelami wykonanymi z elastycznych materiałów, np. miękkiej skóry.
Koturny jako buty ślubne - pewna stabilizacja przez całą noc

Ciekawym, nieoczywistym wariantem na buty ślubne mogą okazać się koturny, które w doskonały sposób łączą ze sobą elegancką postawę, jaką zyskujesz podczas noszenia szpilek, z wygodą i stabilizacją płaskich butów. To doskonała propozycja dla Pań Młodych o niskim wzroście i krótkich nogach, dla których noszenie wysokich szpilek może być wyjątkowo niewygodne. Wybierając koturny na buty ślubne, zapewnisz sobie nie tylko wysokość, ale również stabilizację. Minusem koturn może być często ich masywny wygląd. Pamiętaj o tym, że ten rodzaj obuwia dedykowany jest przede wszystkim użytkowi codziennemu, dlatego większość modeli zwyczajnie nie będzie wyglądała dobrze w połączeniu z delikatną suknią ślubną. Dodatkowo duża, czasem ciężka podeszwa może być problematyczna podczas wykonywania niektórych figur tanecznych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Pierwszy taniec na weselu - co zrobić aby cieszył i jak radzić sobie ze stresem?
Jak powinien wyglądać strój do pierwszego tańca? Idealna suknia ślubna na pierwszy taniec