Pierwszy taniec na weselu - co zrobić aby cieszył i jak radzić sobie ze stresem?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 28.07.2022

Pierwszy taniec na weselu - co zrobić aby cieszył i jak radzić sobie ze stresem?
Jesteście coraz bliżej najważniejszego dnia w Waszym życiu, a pierwszy taniec na weselu wciąż wywołuje w Was stres i niepewność? Zanim rozpoczniecie kurs tańca dobrze jest zmienić swoje nastawienie do tego tematu. Sprawdźcie, jak pozbyć się uczucia niepewności i sprawić, że będziecie czuć się komfortowo i czerpać radość z tańca na waszym weselu. Dzięki temu będzie to dla Was niezapomniana chwila.


Skorzystaj z porad doświadczonego trenera:


Dla kogo tańczycie pierwszy taniec na weselu?

Pierwszy taniec na weselu, tak jak i wszystko, co dzieje się tego dnia, ma być wyjątkowym przeżyciem szczególnie dla Was. Oczywiście, to także wspaniała atrakcja dla Waszych gości. Moment, w którym koleżanki patrzą na Was rozmarzonym wzrokiem, a rodzice i dziadkowie przecierają łzy ze wzruszenia jest niesamowity. Mimo wszystko nie możecie zapominać, że to Wy, a nie Wasi goście będziecie wspominać ten taniec do końca życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby przygotowując się do tej wyjątkowej chwili nie skupiać się na oczekiwaniach, jakie ma względem Was rodzina i przyjaciele, a przede wszystkim realizować własne taneczne wizje i pragnienia. Jeśli więc na przykład marzycie o tym, by Wasz pierwszy taniec na weselu był jak z bajki, niech właśnie w taki sposób wygląda.

Nie skupiajcie się na spełnianiu cudzych oczekiwań - zatańczcie pierwszy taniec dla siebie!

Spełnianie oczekiwań innych podczas wesela jest zdecydowanie najgorszym podejściem, jakie można obrać. Mimo to instruktorzy często spotykają się z tym, że para młoda czuje potrzebę zatańczenia wyjątkowej i jak najbardziej efektownej choreografii, ponieważ uważa, że tylko w taki sposób sprosta wyobrażeniom swoich gości. Musicie zdawać sobie jednak sprawę, że goście będą zachwyceni Waszym tańcem bez względu na to, co ostatecznie wybierzecie, ponieważ, dla Waszych najbliższych najważniejsze jest towarzyszenie Wam w tym szczególnym dniu. Kiedy pomyślicie o tym w ten sposób, dużo łatwiej będzie Wam zadecydować o tym, jak ma wyglądać Wasz pierwszy taniec na wesele.

Potraktujcie pierwszy taniec, jako możliwość zrobienia wspólnie czegoś naprawdę ekscytującego

Z takim podejściem przekonacie się, że możecie przeżyć wspaniałą przygodę. Pamiętajcie, że to, jak będzie wyglądał Wasz pierwszy taniec na weselu zależy od podejścia i zaangażowania obu stron, a nie tylko jednej z nich. Chociaż zwykle to Panie są mocniej zaangażowane w przygotowania do ślubu, w tej kwestii bardzo ważna jest współpraca i wzajemne zrozumienie.

Zapisując się na kurs tańca, potraktujcie tę okoliczność, jako doskonałą okazję do zrobienia czegoś wspólnie - niech to będzie fajny pierwszy taniec. Nawet jeśli ten temat jest dla Was stresujący, będzie Wam łatwiej zmierzyć się z nim, jeśli oboje podejdziecie do niego z takim samym zaangażowaniem. Wspólne przeżywanie emocji związanych z pierwszym tańcem pozwoli Wam nie tylko jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć. Dzięki temu ten często wyjątkowo stresujący element wesela stanie się dla Was przyjemnością i dobrą zabawą. 


Modne nie znaczy najlepsze - wybór piosenki na pierwszy taniec może Wam pomóc

Trendy ślubne każdego roku ulegają zmianom. To, co jest najmodniejsze w tym sezonie, niekoniecznie będzie modne w następnych. Dlatego nie warto opierać na nich swoich decyzji. Pamiętajcie, że nie zawsze to, co modne oznacza to, co dla Was najlepsze. Warto zwrócić na to uwagę między innymi przy wyborze piosenki na pierwszy taniec.

Jeśli nie jesteście zdecydowani na konkretny utwór, oczywiście możecie śmiało zasugerować się rankingami, które znajdziecie w internecie lub po prostu wybrać któryś z największych hitów ostatniego roku. Jeśli natomiast żadna z propozycji Wam nie odpowiada, nie załamujcie się. Sukces pierwszego tańca nie zależy od tego, jak bardzo znany jest utwór, który wybraliście. Znacznie ważniejsze jest to, jak się czujecie tańcząc do tego utworu, czy wybrana piosenka na pierwszy taniec jest naprawdę Wasza.

Wybierając utwór skupcie się na tych piosenkach, które podobają Wam się najbardziej, ale przede wszystkim szukajcie wśród tych, które mają dla Was obojga głębsze znaczenie. Być może będzie to piosenka, z którą jesteście związani sentymentalnie, bo tańczyliście do niej na Waszej pierwszej randce. A może wybór padnie na utwór, który opowiada o takiej miłości, jaką chcielibyście darzyć się do końca życia. Powody mogą być różne, jednak wybierając piosenkę, która ma dla Was znaczenie większe niż tylko pierwsze miejsce na liście weselnych przebojów, macie szansę zatańczyć pierwszy taniec pełen emocji i intymności.

A co, jeśli to nietypowa piosenka na pierwszy taniec?

Pary młode często rezygnują z wyboru swojego ulubionego utworu, ponieważ uważają, że nie jest to właściwa piosenka na pierwszy taniec. Tymczasem w większości przypadków martwią się zupełnie niepotrzebnie. Instruktorzy znają się na tańcu i potrafią przygotować choreografię do większości utworów, nawet tych nietypowych. Przykładowo, jeśli wybrana przez Was piosenka na pierwszy taniec ma nietypowy rytm, zamiast klasycznego walca można wykorzystać, chociażby elementy tańca użytkowego, a być może i kroków z innego stylu tańca klasycznego. Dlatego, zanim spiszecie Wasz ulubiony utwór na straty, skonsultujcie go z instruktorem. W takiej sytuacji powinien przedstawić Wam wszystkie możliwe warianty.

Jak stworzyć wyjątkowy nastrój w pierwszym tańcu?

Zastanawiacie się, jak nie stresować się pierwszym tańcem i czy to w ogóle możliwe? Oczywiście! Stres przed pierwszym tańcem pokonacie wykorzystując kilka naszych wskazówek. Dzięki nim będziecie znacznie spokojniejsi.

Bądźcie dla siebie wsparciem, a stres podczas pierwszego tańca minie

Jedną z najważniejszych kwestii jest wzajemne wsparcie. Często zdarza się, że pary młode przychodzące na kurs pierwszego tańca są tym faktem tak zestresowane, iż zaczynają stresować siebie nawzajem i zupełnie niepotrzebnie stwarzają wokół siebie nerwową atmosferę. Tego typu sytuacji zdecydowanie należy unikać. Jeżeli znaleźliście się w zupełnie nowej sytuacji, która jest stresująca dla Was obojga, bądźcie dla siebie oparciem. Zamiast denerwować się i krzyczeć zadbajcie o miłą atmosferę, bądźcie dla siebie nawzajem wyrozumiali i cierpliwi. 

Trenując w domu możecie szczególnie zadbać o odpowiednią atmosferę. Zatroszczcie się o warunki, w których możecie się w pełni rozluźnić - wybierzcie otoczenie, które nie wpływa na Was stresująco, zapalcie świece lub otwórzcie butelkę ulubionego wina. Dzięki temu lekcje tańca zamiast ciągłego stresu i kłótni będą kojarzyć się Wam z tym co miłe i przyjemne. Możecie także spróbować poćwiczyć w plenerze.


Utrzymujcie wzajemny kontakt wzrokowy

Pierwszy taniec to moment, który powinniście przeżywać wspólnie, dlatego tak ważnym czynnikiem jest kontakt wzrokowy. Dzięki niemu pierwszy taniec na weselu staje się naprawdę emocjonujący, romantyczny i wyjątkowy. Utrzymanie kontaktu wzrokowego pozwoli Wam również odizolować się na te kilka chwil od reszty świata. Stres związany z poczuciem ciągłej obserwacji i oceniania towarzyszy również profesjonalnym tancerzom podczas turniejów. Skoncentrowanie się wyłącznie na swoim partnerze pozwala skutecznie zapomnieć o otoczeniu, a jednocześnie wygląda dużo bardziej atrakcyjnie w oczach tych, którzy tego dnia będą podziwiać Was na parkiecie. 

Pamiętajcie, że pomyłka to nie koniec świata!

Aby czerpać jak największą radość z pierwszego tańca, musicie przestać przejmować się ewentualną pomyłką. Jak nie stresować się pierwszym tańcem? Musicie pamiętać, że błędy zdarzają się nawet profesjonalistom, a stres podczas pierwszego tańca może sprawić, że zapomnicie kroków Waszej choreografii. W takiej sytuacji nie należy jednak panikować, a skupić się na następnych krokach układu. Pamiętajcie, że pomyłka wcale nie oznacza tanecznej porażki i w żadnym wypadku nie należy jej w ten sposób traktować. A jeśli zareagujecie odpowiednio szybko i z uśmiechem na twarzy, istnieje duża szansa, że Wasi goście nawet jej nie zauważą.

Na stronie pierwszytaniec.pl znajdziecie mnóstwo ciekawych choreografii, stworzonych przez naszych instruktorów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Muzyka na pierwszy taniec - jaką wybrać? Najlepsze piosenki na pierwszy taniec

Muzyka na pierwszy taniec - jaką wybrać? Najlepsze piosenki na pierwszy taniec

Pierwszy taniec to wspomnienie do końca wspólnego życia 💑...

Przeczytaj całość
Taneczne buty ślubne - czy warto w nie zainwestować?

Taneczne buty ślubne - czy warto w nie zainwestować?

Wygodne buty gwarantują komfort podczas pierwszego tańca....

Przeczytaj całość