Muzyka na pierwszy taniec - jaką wybrać? Najlepsze piosenki na pierwszy taniec

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 28.07.2022

Muzyka na pierwszy taniec - jaką wybrać? Najlepsze piosenki na pierwszy taniec
Stoicie przed podjęciem wyboru muzyki na pierwszy taniec? Szukacie wyjątkowego utworu na Wasze wesele? Muzyka na pierwszy taniec odgrywa bardzo ważną rolę i jest czynnikiem określającym charakter utworu. To właśnie pod nią stworzona zostanie ślubna choreografia. Dlatego, zanim zdecydujecie się na konkretny utwór, sprawdźcie, na co przy takim wyborze zwracać szczególną uwagę.

Skorzystaj z porad doświadczonego trenera:Muzyka na pierwszy taniec - czym się kierować przy wyborze?

Wybór muzyki na pierwszy taniec wbrew pozorom nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Kiedy przychodzi do decyzji często pojawiają się wątpliwości, czy faktycznie wybrana muzyka na pierwszy taniec będzie odpowiednia. Tę kwestię można skonsultować z trenerem tańca, który zwróci Waszą uwagę na ważne kwestie. Można również skorzystać z poniższych wskazówek, które dla mniej doświadczonych osób okazują się zwykle bardzo cenne.


Prędkość utworu na pierwszy taniec - kryterium podstawowe

Przede wszystkim na samym początku musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma to być wolna, czy szybka piosenka na pierwszy taniec. To absolutna podstawa, która pozwala bardzo skutecznie zawęzić Wam pole poszukiwań wymarzonego utworu. Zanim wybierzecie konkretną piosenkę, zastanówcie się, czy lepiej czujecie muzykę wolną i romantyczną, czy może jednak jesteście fanami nieco szybszych, bardziej energicznych i żywiołowych brzmień. 


Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać, że wbrew pozorom nie każda muzyka na pierwszy taniec, która Wam się spodoba musi Wam odpowiadać. W rzeczywistości może okazać się, że wybrany przez Was utwór po prostu nie pasuje do Waszego charakteru czy temperamentu tanecznego. W takim przypadku zdecydowanie lepiej pozostać przy wspólnym słuchaniu tej piosenki w domu czy podczas jazdy samochodem. Natomiast poszukać innej muzyki na pierwszy taniec. Takiej, która będzie odpowiadać Wam pod każdym względem.

Muzyka dopasowana do wybranego stylu tanecznego

Muzyka na pierwszy taniec powinna być dopasowana do wybranego przez nas stylu tanecznego. Może się to odbywać w dwojaki sposób - albo dobierając muzykę do stylu, który chcecie tańczyć, albo dobrać styl taneczny do wybranego przez Was konkretnego utworu. W obu przypadkach, jeśli nie jesteście pewni czy sami poradzicie sobie z doborem tych dwóch czynników, warto skonsultować się z doświadczonym instruktorem (najlepiej tym, u którego zamierzacie odbyć kurs pierwszego tańca). Z pewnością nie odmówi Wam pomocy w tej kwestii.


Jeśli nie czujecie się dobrze we wcześniej wybranym stylu tanecznym, nie należy się o nic martwić, a zgłosić informację o poczuciu dyskomfortu instruktorowi. Wśród profesjonalnych tancerzy także jest podział na tych, którzy tańczą wyłącznie tańce standardowe albo tylko latynoamerykańskie, ponieważ jedne pasują im bardziej, drugie mniej. Dlatego możecie czuć się dobrze tańcząc na przykład dostojny walc angielski, ale z kolei odczuwać dyskomfort podczas tańców typu cza-cza czy samba.


Wśród utworów typowych dla pierwszego tańca, królują oczywiście walce angielskie, jak i wiedeńskie. Głównie dlatego, że są romantyczne i zwykle wyglądają bardzo okazale. Dodatkowo większość wzruszających piosenek o miłości jest napisana właśnie w tempie walca. Czym różnią się od siebie oba walce? Walc wiedeński jest po prostu szybszy od walca angielskiego, jednak obydwa wyglądają naprawdę efektownie. 


Warto dodać, że wykluczanie styli tanecznych innych niż walc już na samym początku, może okazać się dla wielu błędem. Pary młode często rezygnują z szybkich tańców na rzecz tych wolnych i bardziej romantycznych, zapominając zupełnie o innych wartych uwagi stylach, znacznie mniej wykorzystywanych podczas pierwszego tańca. Tymczasem każdy styl taneczny może być fantastycznym wyborem. Jeśli tylko styl i piosenka na pierwszy taniec będzie w pełni dopasowana do Waszej osobowości i temperamentu, zarówno dostojny walc, jak i energiczny jive, czy temperamentne tango mogą dać równie zjawiskowy efekt.Zagraniczna czy polska piosenka na pierwszy taniec?

Ważnym kryterium, kiedy wybraliście już tempo i styl taneczny utworu jest język, w jakim został on napisany. Dla wielu osób kwestia, czy ma to być zagraniczna, czy polska muzyka na pierwszy taniec jest pierwszorzędnym czynnikiem decydującym, a dopiero następnie tempo i styl taneczny. Wybór piosenki w zależności od tego, co stanowi dla Was najważniejszą kwestię, daje Wam szansę na 100% satysfakcję.


Wszystko zależy wyłącznie od Waszych preferencji. Bardzo często kultowe utwory Waszych ulubionych zespołów są przerabiane na inne wersje. Część z nich dzięki temu nadaje się świetnie jako muzyka na pierwszy taniec. Zanim odrzucicie konkretny utwór z uwagi na przykład na nieodpowiednie tempo, sprawdźcie, czy nie powstała inna, nieco przerobiona wersja piosenki na melodię walca czy chociażby tańca użytkowego. Oczywiście istnieją również utwory, które już w oryginale sprawdzą się doskonale jako piosenki na pierwszy taniec. Poniżej znajduje się lista kultowych tytułów na nadchodzący sezon, które można śmiało wykorzystać jako piosenki na pierwszy taniec.


Jaką długość powinna mieć piosenka na pierwszy taniec?

Bardzo ważna jest również długość piosenki na pierwszy taniec. Większość par młodych wybierając utwór, ze strachu przed tańczeniem ponad trzyminutowych układów tanecznych, wybiera piosenki krótsze, które niekoniecznie jednak spełniają ich oczekiwania. Zamiast jednak rezygnować z wybranego utworu, wystarczy go po prostu przyciąć. Optymalna długość piosenki na pierwszy taniec to około 2,5 minuty. Tyle czasu spokojnie wystarczy Wam na to, aby przygotować zachwycającą choreografię, możliwą do zapamiętania, która jednocześnie nie będzie dla Was zbyt dużym wysiłkiem. Profesjonalni tancerze tańca towarzyskiego na turniejach prezentują choreografie trwające od 1,5 minuty do maksymalnie 2 minut, ponieważ taniec jest nie tylko przyjemnością, ale i sporym wysiłkiem fizycznym i bardzo ciężko jest zatańczyć choreografię dłuższą, cały czas utrzymując ten sam poziom energii.


Aby skrócić długość piosenki na pierwszy taniec, możecie zrobić to własnoręcznie za pomocą prostych programów do edycji dźwięku. Tego typu programy są dostępne online, jak i do pobrania. Przycinając utwór własnoręcznie, pamiętajcie o tym, żeby skrócić go w subtelnym miejscu, tak by łagodnie ściszała się ku końcowi. Zdecydowanie unikajcie przycinania muzyki w połowie zwrotki czy refrenu, ponieważ w żadnym przypadku nie będzie to dobrze brzmiało. Jeżeli nie macie pewności, czy poradzicie sobie sami z przycinaniem, poproście o pomoc Waszego DJ'a lub zespół, którzy z pewnością Wam w tym pomogą.


Najlepsze piosenki na pierwszy taniec 2022

Bardzo ważne jest także to aby tańczyć swój pierwszy taniec weselny do tej samej wersji utworu, do którego ćwiczyliście choreografię podczas kursu. Niektóre pary młode decydują się na pierwszy taniec do utworu granego przez orkiestrę. Jednak musicie brać pod uwagę ewentualne komplikacje z tym związane. Każdy zespół wykonuje dobrze Wam znane i lubiane utwory nieco inaczej. Zmiana akcentów czy tempa może sprawić, że łatwo będzie Wam pomylić się w choreografii. Pamiętajcie o tym, że podczas pierwszego tańca ważniejsza jest jakość niż ilość. Dużo efektowniej wygląda taniec krótszy, ale bardziej dynamiczny, który będzie podkreślał charakter Wasz i wybranej przez Was muzyki na pierwszy taniec niż długi utwór i choreografia, która po pewnym czasie może okazać się nudna i męcząca.


Inspiracji na piosenki na pierwszy taniec znajdziemy w internecie mnóstwo. Od wolnych walców, poprzez rytmiczną cza-czę aż po tańce użytkowe. My jednak przygotowaliśmy swój własny zestaw tytułów, które naszym zdaniem doskonale sprawdzą się na nadchodzący sezon weselny 2022.


Wolna muzyka na pierwszy taniec

    1. Willow - Jasmine Thompson
    2. Say You Love me - Jessie Ware
    3. Ed Sheeran - Perfect
    4. When I fall in love - Nat King Cole
    5. Por una cabeza (tango) - Carlos Gardel
    6. Jessie Ware – Say You Love Me
    7. Mackenzie Bourg - Little Moon
    8. Ellie Gulding - Love Me Like You Do

    Szybka muzyka na pierwszy taniec

    1. Stumblin'in - Suzi Quatro, Chris Norman
    2. Footloose -  Kenny Loggins
    3. Time of my life - Dirty Dancing
    4. Rock around the clock - Bill Halley
    5. Ed Sheeran - Shape of You
    6. Crazy in Love Beyonce feat. Jay Z.
    7. Dirty Dancing – I’ve had the time of my life
    8. Michael Bublé – Everything

    Polska muzyka na pierwszy taniec

       1. Weź nie pytaj - Paweł Domagała
       2. Oczarowanie - Zbigniew Wodecki
       3. Wystarczę ja - Paweł Domagała
       4. We dwoje - Kortez
       5. Po prostu bądź - Dziemian
       6. Ja i Ty - Hania Stach i Łukasz Zagrobelny
       7. Nie zmieniajmy nic - Ewa Farna i Kuba Molęda
       8. Pół na pół - Natalia Kukulska i Bartek Królik

       Na stronie pierwszytaniec.pl znajdziecie również mnóstwo ciekawych choreografii, stworzonych przez naszych instruktorów.

       Czy ten artykuł był pomocny?

       Komentarze

       Więcej polecanych artykułów

       Czy musicie zatańczyć pierwszy taniec na weselu? Zachowajcie zdrowe podejście do tego tematu!
       Pierwszy taniec na weselu - co zrobić aby cieszył i jak radzić sobie ze stresem?