Welon ślubny - jak i dlaczego go nosimy?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 07.06.2020

Welon ślubny - jak i dlaczego go nosimy?
Welon we włosach to prawdziwy atrybut panny młodej. Dodatek do sukni, który w dawnych czasach miał zakrywać twarz niewiasty, zanim ta zostanie żoną. Dziś jest jedną z pierwszych rzeczy, która przykuwa uwagę w wyglądzie Panny młodej. Zatem ważne aby wiedzieć, jakie mamy możliwości, w kwestii welonu właśnie. A jest ich naprawdę sporo!

Przesądy ślubne związane z noszeniem welonu:

Odganianie złych duchów – według starożytnego przesądu, welon miał pełnić funkcję ochrony przed złymi duchami i demonami. Co prawda teraz uważamy to za zwykły zabobon, jednak dla ludności starożytnej było to coś niebywale ważnego. 

Welon, jako symbol czystości – najpopularniejsze ze znaczeń noszenia welonu w dniu ślubu odnosi się do zachowanej przez przyszłych małżonków czystości. Według przesądu, welon powinien osłaniać twarz Panny Młodej podczas całej ceremonii ślubnej i zostać odsłonięty przez Pana Młodego tuż po przysiędze, na znak przynależności żony do męża. 

Zapobiegnięcie ucieczki Panny Młodej – to przesąd, który zadziwił nas najbardziej. Welon, najlepiej jak najdłuższy, miałby uniemożliwić Pannie Młodej ucieczkę sprzed ołtarza. Na wypadek, gdyby chciała zmienić swoje zdanie co do zaślubin, biała siateczka o drobnych oczkach, miała przysłonić i znacznie ograniczyć jej pole widzenia.

Welony ślubne, które będą zawsze w modzie:

 • Welon długi - nazwa tego typu welonu może być myląca. Pomimo tego, że nazywany jest długim, najczęściej kończy się w okolicy bioder. Idealnie nadaje się do bogato zdobionych kreacji ślubnych. Nie poleca się go do sukien o nietypowej (krótszej niż do ziemi) długości. Taki welon doskonale wysmukli sylwetkę Panny młodej. Fryzury ślubne do długiego welonu to między innymi wszelkiego rodzaju koki, warkocze, a nawet rozpuszczone włosy.

 • Welon krótki - jego maksymalna długość to około 50 centymetrów. Panie często decydują się na niego ze względu na woal, którym przysłaniają swoją twearz idąc do ołtarza. Taki welon pasuje do niemalże każdego stylu i kroju sukni ślubnej, a także do wszystkich długości włosów i fryzur. Daje więc nieograniczone możliwości!

 • Welon półdługi - pasuje idealnie do prostego kroju sukni. Świetnie sprawdzi się również przy popularnym kroju sukien w linii “A”. Czasami występuje również, jako welon trzywarstwowy.

 • Welon kościelny – sięga do podłogi, lub lekko ciągnie się po niej. Wymaga więc pomocy naszej świadkowej lub druhny przy jego układaniu, a także w momencie, gdy się przemieszczamy. Ważną cechą welonu kościelnego jest to, że jest on zawsze dłuższy od sukni ślubnej.

 • Welon katedralny – to jeden z najbardziej spektakularnych welonów, który w minionych latach zarezerwowany był wyłącznie na śluby królewskie. Jego długość to kilka, a nawet kilkanaście metrów! Zazwyczaj zestawia się go z prostymi i mało zdobionymi projektami sukni. 

 • Welon hiszpanka – jeden z największych hitów ostatnich lat. Elementem charakterystycznym dla tego rodzaju welonu jest okalająca go na brzegach koronka. Welon występuje w różnych długościach. 

 • Welon bombka (bubble veil) - od typu bombki odchodzi się coraz częściej, na rzecz długich prostych welonów. Jeśli jednak należymy do tych panien, które mimo iż nazwane są młodymi, posiadają retro duszę, warto rozważyć tę propozycję. To także idealny welon do krótkich włosów.

Jak upiąć welon?

Jak się okazuje, upięcie welonu ślubnego to nie taka prosta sprawa. Jak upiąć welon w rozpuszczone włosy, a jak przypiąć welon, kiedy decydujemy się na eleganckiego koka? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

 • Upięcie welonu nad i pod kokiem - to opcja dla Pań, które za pomocą welonu chcą wydłużyć swoją sylwetkę, na przykład, kiedy nasz narzeczony jest od nas dużo wyższy.

 • Upięcie welonu na czubku głowy - idealne dla welonu typu hiszpańskiego. Również w tym przypadku - analogicznie do powyższej sytuacji - nie poleca się go Pannom młodym, których partner jest równy wzrostem lub wyższy. Wszystko dlatego, że takie upięcie welonu optycznie dodaje nam kilka centymetrów wzrostu.

 • Welon spływający luźno wzdłuż ramion - sprawdzi się świetnie, gdy chcemy wpiąć welon do rozpuszczonych włosów, a do tego pięknie wysmukli naszą sylwetkę.

 • Asymetrycznie upięty welon ślubny - to wersja dla odważnych Panien Młodych. Dzięki takiemu upięciu, welon staje się prawdziwą ozdobą, miejscem, na którym skupia się cała uwaga gości. W typowo nowoczesnych stylizacjach będzie wyglądał naprawdę świetnie!

Wianek ślubny zamiast tradycyjnego welonu

Można łatwo zaobserwować, że wianek na głowie Panny młodej zamiast welonu jest coraz bardziej obecny na Polskich weselach. A jeśli organizujemy ślub rustykalny lub wesele w stylu boho, stanowi on właściwie jego nieodłączny element. 

Wianki to wspaniała alternatywa dla welonu ślubnego. Jako, że kwiatów na naszej planecie do dyspozycji jest mnóstwo, mamy również bogate możliwości ich kompozycji. A Panie młode, które nie chcą wydawać milionów na swoje wesele, mogą spróbować same zapleść sobie taki wianek, zamiast płacić za taką usługę florystce.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Buty ślubne - klasyczne czy ekstrawaganckie. Jakie wybrać?

Buty ślubne - klasyczne czy ekstrawaganckie. Jakie wybrać?

Buty ślubne - klasyczne czy ekstrawaganckie. Jakie wybrać?

Przeczytaj całość
Podwiązka ślubna - jak prawidłowo ją nosić?

Podwiązka ślubna - jak prawidłowo ją nosić?

Podwiązka ślubna stanowi jeden z obowiązkowych i najbardz...

Przeczytaj całość