Podwiązka ślubna - jak prawidłowo ją nosić?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 29.07.2022

Podwiązka ślubna - jak prawidłowo ją nosić?
Podwiązka ślubna jest jednym z obowiązkowych i najbardziej charakterystycznych elementów stroju Panny Młodej. Większość kobiet decyduje się na nią z uwagi na tradycję, jednak rzadko kiedy naprawdę zdaje sobie sprawę z powodów, dla których kiedyś zakładało się ten symbol kobiecości. Sprawdź, co oznacza podwiązka ślubna, czy jej kolor ma znaczenie, a także dowiedz się, jak prawidłowo ją nosić.

Skąd wzięła się podwiązka? Historia tej tradycji weselnej

Tradycja zakładania podwiązki sięga wczesnego okresu średniowiecza. Podwiązka została stworzona wraz z pończochami i służyła do podtrzymywania ich. Nosiły ją zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Początkowo były to wiązane nad kolanami, skórzane paski. Nie spełniały one jednak do końca swojej funkcji. Dlatego z czasem zaczęto dodawać do nich części elastyczne, co było znacznie zdrowszym rozwiązaniem, ponieważ nie blokowały już one dopływu krwi. Podwiązki damskie należały do intymnych części garderoby i zazwyczaj były bogato zdobione. 

Rozwój mody damskiej wprowadził do użytku pasy do pończoch, co było początkiem końca używania podwiązek. W ten sposób podwiązki, jako seksowny i pełen uroku dodatek do bielizny stały się nieco zapomniane. Obecnie większość kobiet zakłada je tylko na wyjątkowe okazje. Dlatego sporą popularnością cieszą się m.in. podwiązki ślubne.

Podwiązka - na której nodze ją nosić?

Zarówno studniówkową, jak i tę ślubną podwiązkę według tradycji powinno nosić się na lewej nodze - od serca. Najodpowiedniejsza wysokość, na jakiej powinno zakładać się ten element stroju ślubnego to około 20 cm powyżej kolana. Wysokość ta nie jest przypadkowa, ponieważ tylko w ten sposób nie odcina obiegu krwi, nie ociera się o drugą nogę, a także nie ześlizguje się. Według tradycji podwiązkę powinien zdjąć żonie Pan młody podczas nocy poślubnej. Obecnie jednak nie przywiązuje się do tej tak dużej uwagi. Co więcej, często podwiązka ślubna ściągana jest przez niego już podczas oczepin.

Dziś podwiązki nie pełnią już tylko roli dekoracji. Odważniejsze i ekstrawaganckie kobiety wykorzystują je również w codziennych stylizacjach. Dobierając podwiązkę do stroju należy zwrócić uwagę nie tylko na jej piękny wygląd, ale również na to, czy zapewniają one odpowiednie trzymanie pończoch. W innym wypadku to akcesorium będzie niewygodne i niepraktyczne. Koronkowa podwiązka ślubna może świetnie się prezentować, ale istnieje ryzyko, że będzie uwierała delikatną skórę. Dlatego nie zawsze podwiązka ślubna boho z tego materiału będzie dobrym wyborem - nawet jeśli pasuje do sukni ślubnej. Czasem lepiej postawić na satynowe lub jedwabne podwiązki ślubne, które równie dobrze wyglądają, a są znacznie wygodniejsze.


Co oznaczają poszczególne kolory podwiązek?

Kolor podwiązki związany jest najczęściej z okazją, na jaką się ją ubiera. Najpopularniejsze są podwiązki w kolorze niebieskim, białym i czerwonym. 

  • Biała podwiązka - lub w kolorze ecru to jeden z najczęstszych wyborów, na które stawiają Panny młode. Biała podwiązka ślubna symbolizuje niewinność i czystość stanu panieńskiego.

  • Niebieska podwiązka - podwiązka, którą Panna Młoda zakłada pod suknię ślubną zazwyczaj ma kolor błękitny. Wynika to z jednego z najpopularniejszych przesądów ślubnych. Każda wychodząca za mąż dziewczyna powinna mieć na sobie coś niebieskiego. Ma to jej zapewnić wierność męża i udane potomstwo. Jeśli narzeczona ma na sobie inny błękitny element, podwiązka może mieć dowolną barwę. Wcześniej na przykład używało się bieli, jako symbolu czystości i niewinności.

  • Czerwona podwiązka - zakładana głównie przez przyszłe maturzystki podczas balu maturalnego. Według przesądu ma ona zapewnić powodzenie i wysokie wyniki na maturze. Podobnie, jak zakładana w te dni czerwona bielizna.

  • Inne kolory podwiązek - coraz częściej Panny młode decydują się na niestandardowy kolor podwiązki, na przykład różowe, beżowe, srebrne. Kobiety, które lubią odważne rozwiązania mogą zdecydować się na podwiązkę granatową, szmaragdową lub czarną.
  • Bogato zdobione podwiązki w stylu glamour - dzisiaj, wiele podwiązek to już nie tylko kawałek pięknej koronki. Coraz więcej możemy znaleźć w sklepach bogato zdobionych podwiązek, To nieco droższa wersja klasycznej podwiązki. Zwykle składa się w większości z kryształów - na przykład cyrkonii.


Gdzie kupić podwiązkę?

Najczęściej Panny młode decydują się na zakup podwiązki ślubnej w salonie sukien ślubnych lub sklepie z bielizną. Warto jednak zauważyć, że coraz więcej sklepów, w których kupuje się buty ślubne także ma obecnie taką opcję. Nie trzeba więc obawiać się, że jest to akcesorium trudno dostępne, chociaż nie w każdym ze wspomnianych miejsc wybór będzie taki sam - o czym warto pamiętać.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Welon ślubny - jak i dlaczego go nosimy?

Welon ślubny - jak i dlaczego go nosimy?

Welon ślubny to prawdziwy atrybut Panny Młodej 👰 Ten doda...

Przeczytaj całość
Atrakcje na wesele - 11 wyjątkowych propozycji, które zaskoczą Waszych gości

Atrakcje na wesele - 11 wyjątkowych propozycji, które zaskoczą Waszych gości

Chcesz zaskoczyć gości weselnych? 👉 Postaw na wyjątkowe a...

Przeczytaj całość