Podwiązka ślubna - jak prawidłowo ją nosić?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 07.06.2020

Podwiązka ślubna - jak prawidłowo ją nosić?
Podwiązka ślubna stanowi jeden z obowiązkowych i najbardziej charakterystycznych elementów stroju kobiety. Większość Panien Młodych decyduje się na nią z uwagi na tradycję, jednak rzadko kiedy naprawdę zdaje sobie sprawę z powodów, dla których kiedyś zakładało się ten symbol kobiecości.

Skąd wzięła się podwiązka? Historia tej tradycji weselnej

Tradycja zakładania podwiązki sięga wczesnego okresu średniowiecza. Podwiązka została stworzona wraz z pończochami i służyła do podtrzymywania ich. Nosiły ją zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Początkowo były to wiązane nad kolanami, skórzane paski. Nie spełniały one jednak do końca swojej funkcji. Dlatego z czasem zaczęto dodawać do nich części elastyczne, co było znacznie zdrowszym rozwiązaniem, ponieważ nie blokowały już one dopływu krwi. Podwiązki damskie należały do intymnych części garderoby i zazwyczaj były bogato zdobione. 

Z czasem rozwój mody damskiej wprowadził do użytku pasy do pończoch, co było początkiem końca używania podwiązek. W ten sposób podwiązki, jako seksowny i pełen uroku dodatek do bielizny stały się nieco zapomniane. Obecnie większość kobiet zakłada je tylko na wyjątkowe okazje.

Podwiązka - na której nodze ją nosić?

Zarówno studniówkową, jak i tę ślubną podwiązkę według tradycji powinno nosić się na lewej nodze - od serca. Najodpowiedniejsza wysokość, na jakiej powinno zakładać się ten element stroju ślubnego to około 20 cm powyżej kolana. Wysokość ta nie jest przypadkowa, ponieważ tylko w ten sposób nie odcina obiegu krwi, nie ociera się o drugą nogę, a także nie ześlizguje się. Według tradycji, podwiązkę z powinien zdjąć żonie Pan młody podczas nocy poślubnej. 

Dziś podwiązki nie pełnią już tylko roli dekoracji. Odważniejsze i ekstrawaganckie kobiety wykorzystują je również w codziennych stylizacjach. Dobierając podwiązkę do stroju należy zwrócić uwagę nie tylko na jej piękny wygląd, ale również na to, czy zapewniają one odpowiednie trzymanie pończoch. W innym wypadku to akcesorium będzie niewygodne i niepraktyczne.

Co oznaczają poszczególne kolory podwiązek?

Kolor podwiązki związany jest najczęściej z okazją, na jaką się ją ubiera. Najpopularniejsze są podwiązki w kolorze niebieskim, białym i czerwonym. 

  • Biała podwiązka - lub w kolorze ecru to jeden z najczęstszych wyborów, na które stawiają Panny młode. Biała podwiązka symbolizuje niewinność i czystość stanu panieńskiego.

  • Niebieska podwiązka - podwiązka, którą Panna Młoda zakłada pod suknię ślubną zazwyczaj ma kolor błękitny. Wynika to z jednego z najpopularniejszych przesądów ślubnych. Każda wychodząca za mąż dziewczyna powinna mieć na sobie coś niebieskiego. Ma to jej zapewnić wierność męża i udane potomstwo. Jeśli narzeczona ma na sobie inny błękitny element, podwiązka może mieć dowolną barwę. Wcześniej na przykład używało się bieli, jako symbolu czystości i niewinności.

  • Czerwona podwiązka - zakładana głównie przez przyszłe maturzystki podczas balu maturalnego. Według przesądu ma ona zapewnić powodzenie i wysokie wyniki na maturze. Podobnie, jak zakładana w te dni czerwona bielizna.

  • Inne kolory podwiązek - coraz częściej Panny młode decydują się na niestandardowy kolor podwiązki, na przykład różowe, beżowe, srebrne. Kobiety, które lubią odważne rozwiązania mogą zdecydować się na podwiązkę granatową, szmaragdową lub czarną.
  • Bogato zdobione podwiązki w stylu glamour - dzisiaj, wiele podwiązek to już nie tylko kawałek pięknej koronki. Coraz więcej możemy znaleźć w sklepach bogato zdobionych podwiązek, To nieco droższa wersja klasycznej podwiązki. Zwykle składa się w większości z kryształów - na przykład cyrkonii.

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Welon ślubny - jak i dlaczego go nosimy?

Welon ślubny - jak i dlaczego go nosimy?

Welon we włosach to prawdziwy atrybut panny młodej. Dodat...

Przeczytaj całość
Atrakcje na wesele - 11 wyjątkowych propozycji, które zaskoczą Waszych gości