Rocznice ślubu - jakie wyróżniamy i co kupić na tę szczególną okazję?

Autor artykułu: Karolina Matlęga
Ostatnia aktualizacja 05.04.2020

Rocznice ślubu - jakie wyróżniamy i co kupić na tę szczególną okazję?

Wyróżniamy takie rocznice ślubu, jak:

 • 1 rocznica ślubu - papierowa
 • 2 rocznica ślubu - bawełniana
 • 3 rocznica ślubu - skórzana
 • 4 rocznica ślubu - kwiatowa lub owocowa
 • 5 rocznica ślubu - drewniana
 • 6 rocznica ślubu - cukrowa
 • 7 rocznica ślubu - wełniana
 • 8 rocznica ślubu - spiżowa, brązowa lub blaszana
 • 9 rocznica ślubu - gliniana lub generalska
 • 10 rocznica ślubu - cynowa lub aluminiowa
 • 11 rocznica ślubu - stalowa
 • 12 rocznica ślubu - płócienna, jedwabna lub lniana
 • 13 rocznica ślubu - koronkowa
 • 14 rocznica ślubu - kości słoniowej
 • 15 rocznica ślubu - kryształowa
 • 20 rocznica ślubu - porcelanowa
 • 25 rocznica ślubu - srebrna 
 • 30 rocznica ślubu -perłowa
 • 35 rocznica ślubu -koralowa
 • 40 rocznica ślubu - rubinowa
 • 45 rocznica ślubu - szafirowa
 • 50 rocznica ślubu – złota
 • 55 rocznica ślubu - szmaragdowa lub platynowa
 • 60 rocznica ślubu - diamentowa
 • 65 rocznica ślubu - żelazna
 • 70 rocznica ślubu - kamienna
 • 75 rocznica ślubu - brylantowa
 • 80 rocznica ślubu - dębowa

Znaczenie i etymologia nazw poszczególnych rocznic

Pierwsze nazewnictwo rocznic ślubu powstało w latach dwudziestych, kiedy to Emily Post, specjalistka od etykiety nadała nazwy ośmiu najważniejszym rocznicom. Określenia te funkcjonują do dziś.

Rocznica pierwsza - papier, który przetrwa wszystko

Krążą plotki, że nazwa pierwszej rocznicy odnosi się do prezentu, jaki żona powinna otrzymać od męża z tej właśnie okazji. Drugie tłumaczenie podoba nam się jednak o wiele bardziej, ze względu na jego romantyczny i sentymentalny kontekst. Papier symbolizuje długowieczność i cierpliwość. Mówi się, że to taki surowiec, który przyjmie wszystko. Zupełnie, jak świeżo upieczone małżeństwo wsłuchane w porady innych, które musi wszystkiego nauczyć się od podstaw.

Rocznica piąta - ciepło ogniska domowego

Drewno kojarzy nam się z domem i bezpieczeństwem. To ono od prehistorii gwarantowało nam ciepło i światło o zmroku. Drzewo jest także symbolem mądrości, zdobytej przez zakochanych podczas 5 letniego małżeństwa.

Rocznica dziesiąta - aluminium, jako połączenie idealne

“Aluminiowa” na pierwszy rzut oka nie wydaje się być odpowiednim określeniem, zwłaszcza przy rocznicy tak okrągłej, jak dziesiąta. Wytłumaczenie jest jednak bardzo konkretne. Otóż, jak podają naukowcy, aluminium stanowi połączenie plastyczności, wytrzymałości, odporności na korozję, a także idealny przewodnik wyżej wspomnianego ciepła. Nic więc dziwnego, że zdecydowano się nazwać w ten sposób właśnie dziesiątą rocznicę.

Rocznica pięćdziesiąta - złote gody

Złote gody, to jedna z najbardziej wyjątkowych rocznic. Dlatego też została nazwana “złotą”. Kruszec ten kojarzy nam się z bogactwem, którym dla małżonków staje się po 50 latach bagaż niesionych ze sobą doświadczeń.

Rocznica siedemdziesiąta piąta - miłość doskonała

Siedemdziesiątą piątą rocznicę nazywamy brylantową. Brylant to oszlifowany w odpowiedni sposób diament, którym z kolei określa się 60- lecie małżeństwa. Brylant jest symbolem doskonałości, a także wiecznej i miłości. 

Rocznica osiemdziesiąta - potężna siła miłości 

Etymologii tej nazwy chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Dojrzały dąb to potężne, niezwykle stabilne drzewo, które wytrzymało w swoim istnieniu wiele burz i anomalii pogodowych, a mimo to stoi zakorzenione bardzo mocno w ziemi. Zupełnie, jak małżeństwo z tak długim i pięknym osiemdziesięcioletnim stażem. Jak łatwo zauważyć, większość nazw rocznic ślubu jest ściśle związana z różnego rodzaju kruszcami i metalami szlachetnymi. Ma to na celu podkreślenie wagi uroczystości. Jedynym wyjątkiem jest pierwsza rocznica ze względu na krótki czas trwania małżeństwa.

Prezenty na rocznice ślubu – jakie dobrać?

Ślub sam w sobie jest jednym z najważniejszych momentów w życiu, który wspomina się aż do końca. Rocznica ślubu to raptem wspomnienie tak wielkiej uroczystości, jednak warto tego dnia być dla siebie szczególnie życzliwymi. Warto też mieć pomysł na obdarowanie swojego ukochanego/ukochanej. Jednak tu często powstaje pytanie, jak wybrać najbardziej odpowiedni prezent?

Wykonaj coś własnoręcznie

Od dzieciństwa słyszymy, że prezenty wykonane własnoręcznie są warte dużo więcej. Przynajmniej sentymentalnie. Warto więc pokusić się o trochę kreatywności i wykonać coś własnoręcznie. Czy to biżuteria, coś do jedzenia, a nawet najprostsza laurka. Pobudzając nasze komórki do kreatywnego myślenia, jesteśmy w stanie nawet najbardziej klasyczny prezent zamienić w coś wyjątkowego. Na przykład, zamiast jednej dużej butelki ulubionego trunku, możemy zakupić kilka mniejszych i stworzyć z nich bukiet alkoholowy. Wszystko to powinno wywołać uśmiech na ustach twojej drugiej połowy. 

Tysiące sklepów stoją otworem

Jeżeli nie masz zdolności manualnych, zawsze możesz coś kupić. W internecie można znaleźć tysiące pomysłów na prezent. Jedne bardzo kreatywne, inne dość głupkowate. Zawsze można poszukać i wybrać coś bardzo ciekawego. Warto wybadać zainteresowania naszego partnera/partnerki i postawić właśnie na nie. Jeśli jednak naprawdę nie macie pomysłu, pomyślcie nad inwestycją w najbardziej klasyczne prezenty, takie jak na przykład kwiaty dla niej, czy wytworny alkohol dla niego. Oferta sklepów jest niemal nieskończona, więc nawet krótkie poszukiwania mogą przynieść pozytywne skutki. 

Emocje w prezencie

Bardzo dużą popularnością cieszą się ostatnimi czasy bony prezentowe do wykorzystania w wielu różnych miejscach. Można je kupić w supermarketach, kiosku, czy specjalnych budkach. Wachlarz dostępnych prezentów jest ogromny i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Mamy tam między innymi bony na romantyczny wieczór w spa, czy wieczorną kolację. Znajdziemy tam jednak dużo więcej pomysłów, które niektórzy mogą uznać za lekko szalone. Skoki z bungee, przeloty helikopterem i skoki ze spadochronem, czy nawet przejażdżki sportowymi super samochodami. Wybór jest naprawdę obfity. Warto wziąć pod uwagę coś tak prostego, gdyż wspomnienia związane z takimi wydarzeniami zostają z nami na całe życie. Nie są one także drogie. Najtańsze oscylują w okolicach 100zł zaś najdroższe mogą nas kosztować nawet kilka tysięcy. Warto jednak zaglądnąć do katalogu. Może tam znajdziecie Wasz wymarzony prezent?

A może tatuaż?

Ostatnimi czasy tatuaże stają się coraz popularniejszym prezentem urodzinowym. Pary tatuują sobie przeróżne rzeczy. Nieważny jest jednak wzór tatuażu sam w sobie, a to czym sobą reprezentuję, czyli miłość do drugiej osoby. Cena tego rodzaju prezentu jest różna. Czasem jest to 100-200zł, jednak rzadko kiedy wychodzą na pułap tysięcy. Jest to ciekawa pamiątka którą zawsze będziecie mieli przy sobie. Na dobre i na złe. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Komentarze

Więcej polecanych artykułów

Buty ślubne - jakie wybrać? Wskazówki dla Niej i dla Niego.

Buty ślubne - jakie wybrać? Wskazówki dla Niej i dla Niego.

Buty ślubne - jakie wybrać? Wskazówki dla Niej i dla Niego.

Przeczytaj całość
Bukiet ślubny - jakie kwiaty wybrać na ten szczególny dzień?

Bukiet ślubny - jakie kwiaty wybrać na ten szczególny dzień?

Bukiet ślubny - jakie kwiaty wybrać na ten szczególny dz...

Przeczytaj całość